Marsz dla Życia i Rodziny

Pod hasłem „Czas na rodzinę!” około tysiąca osób przeszło w sobotę 10 czerwca ulicami Bielska-Białej w Marszu dla Życia i Rodziny. Rodziny, osoby z różnych wspólnot, środowisk i organizacji, duchowni oraz świeccy skandując, śpiewając i prezentując osobiste świadectwa, wyrażali swój pozytywny stosunek do wartości życia, małżeństwa i rodziny. Wśród idących nie zabrakło przedstawicieli władz rządowych, parlamentarnych, administracyjnych i samorządowych. Podczas Mszy św. poprzedzającej marsz bp Roman Pindel przypomniał, że Bóg jest Panem i miłośnikiem życia.

– W jaki sposób Bóg jest miłośnikiem życia? Bóg oto miłuje wszystko, co żyje. «Jakżeby coś trwać mogło, gdybyś Ty tego nie chciał? Jak by się zachowało, czego byś nie wezwał? » – pyta autor Księgi Mądrości. Nawet jeżeli człowiek grzeszy i odchodzi od Ciebie, bo jest wolny, bo ma rozum, który może zbłądzić, ma serce, które może zawieść, Bóg nadal miłuje. On miłuje wszystko, co żyje” – podkreślił kaznodzieja… W tym wszystkim, co jest chwałą Boga, najbardziej miłuje człowieka. Człowiek bowiem jest jedynym ze stworzeń, które rozumie Boga. Może on aktem wiary poznać Jego dobroć, Jego miłosierdzie i to, że Bóg jest miłośnikiem życia. Tylko człowiek tego doświadcza. Żyję dzięki temu, ponieważ Bóg jest miłośnikiem mojego osobistego życia, tak jak każdego życia, które jest na świecie” – zaznaczył duchowny.

Festyn Rodzinny Caritas

Marsz po prawie godzinie dotarł do parku Słowackiego przy Bielskim Centrum Kultury, gdzie rozpoczął się Festyn Rodzinny Caritas. Festyn poprowadzili Piotr Mirecki oraz dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Robert Kasprowski.

Na scenie prze Bielskim Centrum Kultury wystąpiły dzieci i młodzież w programach muzycznych, tanecznych i teatralnych. Uczniowie z Zespołu Szkół  im. ks. prof. J. Tischnera w Ligocie zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny pt.: Przyjaźń w życiu człowieka, zaśpiewał zespół „Włóczykije”, zatańczyła formacja tańca jazzowego „JJ”, a na koniec na scenie wystąpił weteran muzyki chrześcijańskiej na Podbeskidziu, zespół „Aslan”. Dynamiczny pokaz zatrzymania zaprezentowali policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, można było zobaczyć ambulans Maltańczyków i średniowiecznych wojów z Bielskiej Drużyny Najemnej Svantevit . Gry i zabawy dla dzieci prowadzili wolontariusze pod przewodnictwem ks. Zygmunta Mizia.

Parafialne Zespoły Charytatywne zaprosiły na domowe ciasto, kawę i herbatę. Wolontariusze Caritas częstowali watą cukrową i popcornem a Catering Caritas z Lipnika serwował smakołyki z grilla oraz domową grochówkę.

Przy gmachu ustawiono wystawę przybliżającą nauczanie Jana Pawła II nt. życia. Przedstawiciele wydziału duszpasterstwa rodzin kurii diecezjalnej oraz innych organizacji, działających na rzecz obrony życia i rodziny, udzielali informacji przy specjalnych stoiskach.

Rozdano Nagrody Caritas dla najliczniejszych rodzin uczestników marszu. Obiad dla dwóch najliczniejszych rodzin sponsorował Catering Caritas. Nagrody w formie zaproszeń i wejściówek ufundowały także: Gabinet Masażu i Rehabilitacji Fundacji Caritas, gabinet fizjoterapii Natura Medica, warsztat samochodowy Prolet TM Serwis, restauracja Bistro Apetyczna, Pizzeria Margerita, hurtownia Misericordia, TS Podbeskidzie. Słodki poczęstunek zapewniły ZPC Skawa z Wadowic a wyroby mięsne dostarczyły zakłady mięsne Marek Łaboda z Gilowic. Organizację Festynu Rodzinnego Caritas wsparły: Przedsiębiorstwo Wodociągowe Aqua, Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Bielskie Centrum Kultury i Ochotnicza Straż Pożarna z Lipnika. Bezpieczeństwo zapewniała Policja i Straż Miejska.

Marsz i Festyn honorowym patronatem objęli: Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej bp Roman Pindel oraz Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult.

Marsze dla Życia i Rodziny

to publiczna manifestacja przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Organizatorami bielskiego Marszu dla Życia i Rodziny i festynu byli: wydział duszpasterstwa rodzin kurii diecezjalnej, Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz Stowarzyszenie Patriotyczne. Oba spotkania honorowym patronatem objęli: bp Roman Pindel i Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej.