Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej już drugi rok prowadzi w parafiach naszej Diecezji zbiórkę surowców wtórnych (elektrośmieci i elektrozłomu). Dochód z akcji przeznaczony jest na pomoc dla misjonarzy pochodzących z naszej Diecezji.

W pierwszym półroczu tego roku zebrano 27.540 kilogramów zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dzięki temu Firma EKO-WTÓR Jakubiec, która odbiera i zagospodarowuje elektroodpady przekazała Caritas 5508 zł.

Kwota ta w całości zostanie przekazana na dzieła charytatywne w Ameryce Południowej, prowadzone przez misjonarzy wywodzących się z naszej Diecezji: ks. Sławomira Zadorę i ks. Roberta Szczotkę (pracujących w Champa, Diecezja San Bernando w Chile), Gabrielę Filonowicz (Iquitos, Peru), Agatę Kamińską (San Ramon, Boliwia), Zofię Kusy (Brazylia), Aleksandrę Grzbiela (Gwatemala) i ks. Łuksza Szweda (Jamajka).

Misjonarze serdecznie dziękują za zeszłoroczną pomoc i cieszą się tym, co udało się dzięki pomocy zrobić. Jednocześnie informują Caritas o wyzwaniach stojących przed nimi i ich wspólnotami.

Akcja zbierania surowców wtórnych ma także wymiar edukacyjny – przyczynia się do kształtowania postawy troski o czystość środowiska naturalnego. W ten sposób stanowi ona odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka zawarte w  encyklice Laudato si. Projekt jest także wyrazem wdzięczności za zeszłoroczną beatyfikację misjonarza-męczennika pochodzącego z naszej Diecezji – o. Michała Tomaszka.

W zeszłym roku podczas akcji zebrano około 62 tony materiałów, co dało kwotę ponad 12 tys. zł., czyli ok. 3 tys. dolarów. Pieniądze wspomogły pracę misjonarzy z diecezji bielsko-żywieckiej.