Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski spotkał się z 22 sierpnia br., z dziećmi z Ukrainy, które goszczą na kolonii w ośrodku Caritas w Bielsku-Białej. W Jubileuszowym Centrum Caritas w Lipniku na letnich koloniach polonijnych wypoczywa obecnie 47 dzieci z okolic Kijowa i Żytomierza w wieku od 11 do 13 lat. Ich pobyt dofinansowała Kancelaria Senatu, a w organizację pobytu włączył się również bielski samorząd.

Jubileuszowe Centrum Caritas gości już drugi turnus dzieci i młodzieży zza wschodniej granicy – w sumie ponad 90 osób. Są wśród nich także młodzi obywatele Ukrainy o polskich korzeniach. Goście poznają stolicę Podbeskidzia, a także odwiedzili Kraków, Wadowice, Inwałd i Kalwarię Zebrzydowską. Codziennie szlifują język polski.

Jak zauważył marszałek Karczewski, wiele dzieci zakochuje się w Polsce. – Zapewniają, że będą tu przyjeżdżać, mówią, że łączą swą przyszłość z Polską. Chcą tutaj studiować, pracować, a my jesteśmy bardzo otwarci i zapraszamy je do wypoczynku, a później do nauki i pracy – wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami i wyraził nadzieję, że więź z Polakami mieszkającymi za granicą będzie się pogłębiać.

Dyrektor Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. Robert Kurpios przypomniał, że w tym roku to już druga wizyta młodych polonusów w Jubileuszowym Centrum Caritas w Bielsku-Białej Lipniku. – Bardzo chcemy podziękować za tę współpracę między Caritas i Senatem, bo jest to ogromna pomoc w organizacji takich kolonii. Mam nadzieję, że dzieci poprzez kontakt z lokalną kulturą polską będą sławiły ją na zewnątrz – dodał dyrektor.

Więcej zdjęć na stronie Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Więcej zdjęć i informacji w artykule Urszuli Rogólskiej w Bielsko-Żywiecki Gościu Niedzielnym