Tysiące ludzi próbują opuścić kraj, w którym władzę przejęli talibowie. Uciekają zostawiając dobytek życia. Caritas rusza z pomocą tym, którzy szukają schronienia w Pakistanie sąsiadującym z Afganistanem i tym, którzy docierają do Polski.

Nieoczekiwany upadek afgańskiego rządu i szeroka ofensywa oddziałów talibów spotęgowały chaos w państwie, które od dekad próbuje się odbudować po latach wojen i interwencji zbrojnych. W wyniku tegorocznego kryzysu już ponad 400 tys. osób zostało wewnętrznie przesiedlonych, dziesiątki tysięcy próbują wydostać się z Afganistanu na wszelkie możliwe sposoby. Świat obiegły dramatyczne zdjęcia zdesperowanych Afgańczyków chwytających się odlatujących samolotów, aby opuścić kraj. Część uchodźców z pewnością trafi do Polski.

Pomoc w drodze

Nikt nie wie, jak rozwinie się sytuacja. Wiadomo jednak, że ci, którzy starają się uciec, potrzebują pilnej pomocy humanitarnej. Jedzenie, woda, środki higieniczne, ubrania i koce, tymczasowa infrastruktura sanitarna – są im potrzebne, aby mogli przetrwać najbliższy, najtrudniejszy czas. Dlatego organizujemy wsparcie z myślą o tysiącach ludzi, w tym licznych rodzinach, będących w drodze do nowego, nieznanego jeszcze domu – informuje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Pomoc Caritas trafi do afgańskich uchodźców kilkoma drogami. Najwięcej Afgańczyków dostaje się do krajów sąsiadujących. Caritas Polska będzie tam pomagać we współpracy z pakistańskim oddziałem Caritas.

Krzysztof Iwiński, koordynator programów zagranicznych Caritas Polska informuje, że zostaną przekazane środki m. in. na zakup żywności, pakietów higienicznych, na zapewnienie dostępu do czystej wody oraz godnych warunków sanitarnych (prysznice i toalety). I dodaje, że organizacja jest zaangażowana również w pomoc uchodźcom mieszkającym w obozie na greckiej wyspie Lesbos, gdzie w ostatnich miesiącach młodzi wolontariusze Caritas Polska rozdawali żywność i prowadzili dla dzieci zajęcia edukacyjne.

W ośrodkach i na granicy

W Polsce wsparcie Caritas dla uchodźców ma charakter zarówno interwencyjny jak i systemowy.

W ostatnich dniach przekazaliśmy pomoc dla potrzebujących cudzoziemców znajdujących się w strzeżonym ośrodku w Czerwonym Borze. Wsparcie zostało przekazane również do innej  placówki w województwie podlaskim, do której przyjechały osoby ewakuowane z Kabulu. W odpowiedzi na zgłoszone potrzeby przygotowaliśmy dla nich wodę, odzież, artykuły higieniczne, kredki, maskotki dla najmłodszych – wylicza Marta Walasik-Sałek, koordynatorka projektów na rzecz wsparcia migrantów i uchodźców w Caritas Polska.

W każdej chwili jesteśmy też gotowi dostarczyć pomoc doraźną uchodźcom przebywającym na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o żywność, koce, śpiwory, środki opatrunkowe. Od kilku dni staramy się uzyskać zgodę na dotarcie tam z pomocą humanitarną. Czekamy tylko, aż pozwoli na to sytuacja, bo obecnie jest to niemożliwe – wyjaśnia ks. Marcin Iżycki.

Zdaniem Marty Walasik-Sałek wzrost liczby uciekinierów z Afganistanu, którzy będą szukali schronienia w Polsce, jest wysoce prawdopodobny. Na taki scenariusz musimy być dobrze przygotowani. Migrantom i uchodźcom przybywającym do naszego kraju pomagają specjalne placówki prowadzone przez Caritas Polska w Warszawie i Szczecinie, a także przez diecezjalne Caritas w Gdańsku i Koszalinie.

Nasze Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom zapewniają wszechstronne wsparcie, m.in. dopłaty do wynajęcia mieszkań, pomoc w zdobyciu pracy, w załatwieniu spraw urzędowych, a także odzież, paczki żywnościowe, dofinansowanie kosztów leczenia. Bo ludzie, którzy do nas docierają są często schorowani, cierpią na choroby przewlekłe, potrzebują lekarstw – wyjaśnia Marta Walasik-Sałek. I dodaje, że w związku z obecną sytuacją potrzeby ośrodków pomagających uchodźcom będą o wiele większe.

Caritas Polska uruchomiła specjalną zbiórkę środków na pomoc uchodźcom z Afganistanu. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie działań Caritas w Pakistanie i Iranie oraz na potrzeby uchodźców przebywających już w Polsce.

Jak pomóc:

• Przekazując wsparcie za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan
  • Dokonując wpłaty na konto Caritas Polska 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan)
  • Wysyłając SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)