Wolontariat2022-10-28T09:39:07+02:00

Wolontariat Caritas

Zapraszamy do włączenia się w wolontariat Caritas!
Zapraszamy osoby w różnym wieku, z różnymi umiejętnościami, zdolnościami i otwartym sercem.
Zgłoś się!

Ankieta wolontariusza

Realizowane projekty

Koordynator Wolontariatu
Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Dyżur w biurze Caritas
we wtorki i piątki w godz. 12.00-16.00

Telefon: 784 949 499 lub 697 556 521

E-mail: centrumwolontariatu@caritas.bielsko.pl

Ankieta wolontariusza

Wolontariusze – jacy są?

Magda jest studentką ostatniego roku pielęgniarstwa. Pracuje w Domu Pomocy Społecznej jako opiekunka. Bardzo lubi swoje zajęcie. Ceni sobie kontakt ze starszymi ludźmi, być może dlatego, że wcześnie straciła babcię i dziadka. Lubi słuchać opowieści pani Kazimiery o jej młodości, rodzinie, o tym co przeżyła. Magda ma chłopaka, swoje pasje i mało wolnego czasu ale, gdy sąsiadka z piętra poważnie zachorowała, dziewczyna natychmiast zaproponowała, że będzie robić starszej Pani zakupy, do czasu, gdy ta nie wyzdrowieje. Magda wie, że starsza pani nie może liczyć na pomoc krewnych, bo córka przebywa za granicą i kontaktuje się z matką głównie telefonicznie. Dla Magdy te dodatkowe zakupy to żaden problem a starsza pani czuje, że nie jest sama i może liczyć na pomoc kogoś życzliwego. Sąsiadka już wyzdrowiała, ale Magda nadal, idąc po zakupy, pyta ją czy czegoś jej też nie kupić. Mały gest a dla starszej pani bardzo ważny.

***

Irek w zeszłym roku ukończył filologię angielską. Pomagał siostrzeńcowi w nadrobieniu zaległości językowych, bo chłopakowi groziła jedynka z angielskiego. Spotkali się raz w tygodniu i głownie rozmawiali… po angielsku oczywiście. Po jakimś czasie do chłopaka dołączył kolega z klasy a potem jeszcze jeden i tak w krótkim czasie Irek rozpoczął regularnie lekcje angielskiego dla sporej grupki dzieciaków. Oczywiście nie pobiera pieniędzy za korepetycje, bo wie, że niektórzy z nich pochodzą z biednych rodzin, gdzie każda złotówka jest na wagę złota. Pomaganie innym sprawia Irkowi przyjemność a fakt, że może coś dać od siebie dodatkowo buduje jego samoocenę. Poza tym Irek, jako przyszły pedagog, nabiera w ten sposób doświadczenia zawodowego, potrzebnego mu, gdy rozpocznie pracę w szkole.

***

Kamil i Zosia ukończyli AWF. Pracują w jednym z lokalnych klubów sportowych. Do klubu regularnie przychodzi Kacper, wychowanek świetlicy socjoterapeutycznej. Chłopak jest bardzo uzdolniony sportowo i być może w przyszłości zostanie drugim Lewandowskim. Swoją pasją do piłki nożnej zaraził innych kolegów ze świetlicy, którzy także zaczęli uczęszczać na zajęcia. Zośka i Kamil zaprzyjaźnili się z chłopakami i zapragnęli zrobić dla nich coś jeszcze. Ostatnio zorganizowali dzieciom wycieczkę w góry. Pogoda dopisała, dzieci świetnie się bawiły a przy okazji miały okazję podziwiać lokalne krajobrazy Podbeskidzia. Zainteresowali swoją inicjatywą lokalnego przedsiębiorcę, który zasponsorował dzieciom posiłki oraz drobne upominki. Już planują kolejne wyjście w góry.. tym razem grupa chętnych będzie znacznie większa.

Lubimy pomagać,
bo lubimy być potrzebni

Nie zawsze jednak wiemy jak to zrobić oraz czy nasza pomoc trafi do odbiorcy. Niekiedy jest w nas obawa przed zaangażowaniem i stałym zobowiązaniem, bo co zrobić, gdy zmienią się okoliczności i nasze możliwości pomocy?

Tymczasem pomagać może każdy a rodzaj i forma zaangażowana zależy od nas samych,  naszych możliwości i zapału. Czasem może to być cykliczna pomoc ofiarowana osobie niepełnosprawnej: np. wspólne wyjście na spacer, do kina, na koncert. Innym razem zakupy zrobione starszej osobie, czy wspólne spędzenie czasu z dziećmi z Domu Dziecka. To, jak zechcemy się zaangażować oraz ile czasu jesteśmy w stanie poświecić jest naszą osobistą decyzją. Każda chwila ofiarowana drugiej osobie się liczy. Co więcej, pomoc bywa zaraźliwa… gdy ludzie widzą, że ktoś pomaga innym, robią to samo.

Żyjemy w dziwnych czasach, gdzie z jednej strony usilnie zabiegamy o anonimowość, która daje nam poczucie, że nikt nas nie widzi i możemy żyć jak chcemy ale z drugiej strony ponosimy ogromne koszty tej anonimowości w sytuacji, gdy potrzebna jest nam pomoc a w około brak jest ludzi, którzy mogliby nas wesprzeć.

Może warto to zmieniać? Należy podkreślić, iż biorcą w relacji pomagania nie jest tylko obdarowany ale również dawca, korzyść zwykle jest obopólna. Każda pomoc buduje kontakt z drugą osobą, dając jej poczucie, że nie jest sama z problemami a pomagającemu daje poczucie satysfakcji oraz spełnienia. Jan Paweł II  powiedział „Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać innym coś z siebie, doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał. Z tego właśnie powodu wolontariat jest szczególnym czynnikiem sprzyjającym postępowi na drodze humanizacji: dzięki różnym formom solidarności, które promuje i konkretyzuje, uwrażliwia społeczeństwo na godność człowieka i na jego różne potrzeby (…)” ( Przesłanie Papieża na zakończenie Międzynarodowego Roku Wolontariatu 05.12.2001r)

Pomaganie innym oraz budowanie relacji w kontakcie z drugim człowiekiem tworzy także nasze pozytywne nastawienie do otaczającego świata. Warto zatem wykonać drobny gest wsparcia dla sąsiada, któremu akurat potrzebna jest pomoc. Można również pomagać systematycznie osobom, które są aktualnie w trudnej sytuacji a niekiedy same nie mają odwagi poprosić o wsparcie.

Pamiętaj, że dobro powraca, więc:

  • Jeżeli lubisz być pomocny;
  • cenisz sobie kontakt z drugim człowiekiem;
  • masz trochę wolnego czasu,

Zgłoś się do nas. Czekamy właśnie na Ciebie!
Wykorzystamy Twój potencjał i możliwości!

Spotkanie Szkolnych Kół Caritas

26 stycznia, 2024|0 Comments

Wczoraj, w Kętach, odbyło się spotkanie Szkolnych Kół Caritas . Organizatorzy zadbali o sferę duchową, szkoleniową oraz integracyjną. Dziękujemy wszystkim za obecność. Poniżej relacja tekstowa i zdjęciowa autorstwa Bractwa Jana Kantego w Kętach W dniu

Zbiórka Tak. Pomagam w liczbach

15 grudnia, 2023|0 Comments

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej po raz 23 zorganizował akcję Tak. Pomagam. Jak wiemy jest to zbiórka żywności z długim terminem przydatności do spożycia, przeprowadzana w sklepach. Przy tegorocznej edycji akcji pracowało 1270 wolontariuszy. Mieszkańcy Diecezji Bielsko-Żywieckiej,

Przejdź do góry