11 grudnia w kościele św. Stanisława BM w Starym Bielsku odbyła się akcja Bądź widoczny! Nie tylko w adwencie.

Przed Mszą św. wieczorną w najstarszym bielskim kościele, pojawili się  policjanci z wydziału ruchu Drogowego z Bielska-Białej. Funkcjonariusze przeprowadzili rozmowę z dziećmi i ich opiekunami. Pogadanka dotyczyła bezpieczeństwa osób pieszych poruszających szczególnie po zmroku. Na zakończenie pogadanki rozdano dorosłym i dzieciom odblaski, które sprawią, że staną się bardziej widoczni na drodze.

III. edycję akcji związaną z bezpieczeństwem pieszych na drodze: Świeć przykładem! Nie tylko w adwencie! prowadzą Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej wraz z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Saltus oraz Wydziałami Ruchu Drogowego Policji.

Akcję objęli patronatem honorowym Małopolski i Śląski Komendant Wojewódzki Policji. Patronatem medialnym objęły akcję: Telewizja Polska TVP3 Oddział Katowice, Polskie Radio Katowice, Diecezjalne Radio Anioł Beskidów, redakcja Bielsko-Żywieckiego Gościa Niedzielnego oraz Radio Bielsko.

Akcja ma na celu propagowanie noszenia odblasków przez pieszych. Skierowana jest szczególnie do osób dorosłych i do seniorów. Osoby te poruszając się w okresie jesienno-zimowym po zmroku, często nie używają elementów odblaskowych na ubraniach. Pieszy bez odblasków jest znacznej słabiej widoczny przez kierowców i często staje się ofiarą potrącenia. W trzeciej edycji akcji w 2017 roku do rozdania jest 7 tys. odblasków.

fot: ks. Zygmunt Siemianowski