Niech krzyż towarzyszy nam przez cały rok jako znak naszej wiary, jako wytłumaczenie naszych niepokojów i pytań, jako umocnienie na chwile, gdy jest trudno – powiedział  Biskup Bielsko-Żywiecki, który 14 września br. w Żywcu zainaugurował kolejny rok formacyjny z udziałem wspólnot dziecięcych oraz młodzieżowych. W żywieckim amfiteatrze pod Grojcem w łączności z ogólnopolskim wydarzeniem ewangelizacyjnym „Polska pod krzyżem”,  adorowano krzyż, modlono się podczas Mszy św. i uwielbiano Boga podczas koncertu ewangelizacyjnego z zespołem Ahawa ze Skoczowa.

Inauguracja roku formacyjnego odbyła się po raz 27. w historii diecezji i po raz 6. w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem. Modlili się przedstawiciele większości wspólnot dziecięcych i młodzieżowych oraz członkowie Wspólnoty Ruchu Światło-Życie i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Pod przewodnictwem biskupa ordynariusza uroczystą Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji.

Wśród uczestników inauguracyjnej modlitwy pojawili się reprezentanci Szkolnych Kół Caritas. Podczas procesji z darami przynieśli do ołtarza symboliczną pomoc dla swoich rówieśników będących w potrzebie – dwa plecaki przygotowane w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów”.

fot. U. Rogólska, Bielsko-Żywiecki Gość Niedzielny

W homilii Biskup wskazał, jak ważną katechezę niesie ze sobą symbolika krzyża, który streszcza najważniejszą prawdę dla człowieka, o jego zbawieniu przez Chrystusa, który umarł na krzyżu dla zgładzenia grzechów wszystkich ludzi. – Że straszliwe cierpienia widoczne na twarzy Jezusa pokazują, jak bardzo Bóg umiłował każdego człowieka, że posłał swojego Syna na świat i pozwolił na takie potraktowanie ze strony oprawców – dodał duchowny, zaznaczając, że cierpienie i śmierć Jezusa mają najgłębszy sens w pojednaniu Boga z ludźmi, zaś wszystko to dokonało się dzięki temu, że Jezus przyjął śmierć za grzechy ludzi, dla wypełnienia zamiarów Boga. – Niech krzyż towarzyszy nam przez cały rok jako znak naszej wiary, jako wytłumaczenie naszych niepokojów i pytań, jako umocnienie na chwile, gdy jest trudno. Niech krzyż będzie z nami, nie tylko przez mijane krzyże przydrożne, krzyże, które wiszą w salach lekcyjnych, ale w naszej pamięci. Niech krzyż będzie świadomie wywyższony w waszych oczach – zachęcił. Poprosił też, by wziąć ze sobą krzyż i pozwolić Jezusowi, by wskazywał drogę do pełni życia: drogę przezwyciężania słabości i grzechu.

fot. U. Rogólska, Bielsko-Żywiecki Gość Niedzielny

Więcej zdjęć na stronach Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz Bielsko-Żywieckiego Gościa Niedzielnego