W piątek i sobotę 6 i 7 grudnia 2019 r. w godzinach 12:00 – 20:00 w piątek oraz w sobotę od godziny 10:00 – 20:00 lub do zamknięcia sklepu, Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi zorganizują w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce, 17. zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak, POMAGAM!”. Zbiórka rusza także w Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

W tej edycji zbiórki jest już zgłoszone w Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej 49 podmiotów, które będą zbierać żywność (Parafialne Zespoły Charytatywne, Szkolne Koła Caritas, Duszpasterstwo Osób Głuchoniemych, Parafie).

Akcja odbędzie się rekordowo w ponad 60 sklepach na terenie całej Diecezji. Lista sklepów uczestniczących w akcji jest dostępna na stronie internetowej Caritas.

Celem zbiórki jest pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych w przechowywaniu, takich jak: mąka, cukier, ryż, płatki, olej, słodycze, itp.

Paczki świąteczne, które są przygotowywane z ofiarowanych rzeczy trafiają, poprzez parafialne Zespoły Charytatywne, Szkolne Koła Caritas i Wolontariat do najbardziej potrzebujących. Produkty żywnościowe przeznaczone są również na potrzeby placówek charytatywnych w diecezji.

Boże Narodzenie, to szczególny, bardzo ważny czas, kiedy każdemu człowiekowi potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami.

Caritas pragnie na święta dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób wykluczonych i żyjących w ubóstwie, aby każdy mógł cieszyć się świętami. Produkty zebrane podczas zbiórki trafiają do najbiedniejszych dzieci, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych, starszych, samotnych i niepełnosprawnych.

W grudniu 2017 przed świętami Bożego Narodzenia podczas 13. zbiórki zebrano 14.277,119kg żywności i środków czystości, natomiast podczas 14. zbiórki w marcu 2018 zebrano ponad 13.980,865kg. Podczas 15. zbiórki TAK POMAGAM 07-08 grudnia 2018 r. zebrano 17.829,30 kg. Natomiast przed świętami wielkanocnymi w 2019 (16. zbiórka żywności TAK POMAGAM 29-30 marca 2019 r.) zebrano: 14.910,60 kg.

Dary przyjmują Wolontariusze Caritas: Członkowie Parafialnych Zespołów Charytatywnych i Szkolnych Kół Caritas.

Wolontariusze ubrani są w kamizelki Caritas. Każda grupa ma swojego Opiekuna. W sklepach przystępujących do akcji wywieszone są plakaty informujące o zbiórce i jej terminie. W Diecezji Bielsko-Żywieckiej w zbiórce uczestniczy ponad 500 Wolontariuszy. Zbierają dary w sklepach, przygotowują paczki świąteczne, sporządzają sprawozdania statystyczne dla Caritas Polska.

Osoby potrzebujące można również wesprzeć wysyłając w trakcie zbiórki TAK, POMAGAM! charytatywny SMS pod numer 72052 z hasłem PACZKA (koszt 2,46 z VAT).