Od wczorajszej niedzieli do 23 września br. na terenie całej Polski po raz 16. będzie trwała kampania pod hasłem „Kromka Chleba dla Sąsiada”. Polega na symbolicznym i dosłownym dzieleniu się chlebem oraz specjalnych zbiórkach żywności, które odbędą się w weekend 21-22 września w supermarketach „Biedronka”. Wszystko, by ubóstwo nie było powodem społecznego poniżenia i odrzucenia.

W dniach 16-23 września 2018 r. Caritas diecezjalne organizują wspólne wypiekanie chleba, w którym wezmą udział wolontariusze i podopieczni prowadzonych przez nie placówek. Następnie upieczonym chlebem dzielić się będą w parafiach i na rynkach miast.

Akcji towarzyszyć będą prezentacje działań Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas oraz uroczyste Msze Święte.

Kulminacyjnym momentem akcji będzie zbiórka żywności w dniach 21-22 września w wybranych sklepach „Biedronka”. W Bielsku-Białej do zbiórki dołączył także PSS Społem (zbiórka w sklepie nr 28 Hulanka przy ul Cieszyńskiej 151). Zebrane produkty zostaną przekazane w postaci paczek najbardziej potrzebującym osobom starszym poprzez Parafialne Zespoły Caritas.

Kromka Chleba dla Sąsiada jest akcją, która od 2002 roku pomaga osobom starszym i opuszczonym, którzy cierpią z powodu niedostatku. Jej celem jest uwrażliwienie lokalnych społeczności na potrzeby drugich oraz wzbudzenie życzliwości i zainteresowania losem sąsiadów, o których często wiemy bardzo niewiele.

W niedzielę, 23 września o godz. 16.00 w Jubileuszowym Centrum Caritas spotkają się Darczyńcy i Ofiarodawcy Banku Chleba, który od dwóch lat prowadzi Caritas naszej Diecezji. Piekarze i Przedsiębiorcy rozpoczną spotkanie Mszą św. w intencji żyjących i zmarłych Darczyńców Banku Chleba, który od ponad 20 lat służy pomocą najuboższym mieszkańcom Miasta Bielska-Białej.

W działania wspierające ubogich i samotnych można włączyć się poprzez SMS charytatywny o treści KROMKA pod nr 72052 (koszt: 2,46 z VAT).

Szczegóły odnośnie przebiegu akcji na poziomie lokalnym dostępne na stronach internetowych Caritas diecezjalnych oraz na stronie www.kromka.caritas.pl.