Informacje podstawowe

Czym są Parafialne Zespoły Caritas?

Parafialne Zespoły Caritas, to działające przy parafiach grupy charytatywne, które zrzeszają osoby pragnące nieść pomoc i wsparcie najuboższym i najbardziej potrzebującym członkom parafii. Są one nieocenionym wsparciem zwłaszcza dla proboszczów parafii. To z ich pomocy w lokalnych społecznościach, w przypadku jakiejkolwiek losowej sytuacji, mogą korzystać potrzebujący.
Do Parafialnych Zespołów Caritas przynależeć mogą członkowie innych grup działających w lokalnej wspólnocie. Dzieła miłosierdzia można świadczyć uczestnicząc jednocześnie we wspólnocie Ruchu Światło – Życie, Akcji Katolickiej czy w Apostolstwie Modlitwy. Ważne, aby proboszczowie parafii w nagłych losowych zdarzeniach, mieli ludzi na których mogliby się wesprzeć w organizowaniu pomocy i przeprowadzaniu różnych akcji.

Cele i zadania PZC

– wspierania działalności charytatywnej modlitwą, ofiarami i czynem;
– zachęcanie wiernych do modlitwy za żywych i umarłych, do praktykowania wzajemnego przebaczenia oraz pełnienia innych uczynków miłosierdzia;
– gromadzenie informacji o osobach potrzebujących wsparcia i rozpoznawanie zasadności zgłoszeń;
– udzielanie ze zgromadzonych środków bezpośredniej pomocy potrzebującym;
– pozyskiwanie wsparcia od innych instytucji.

Powołanie Zespołu PZC

Zespół jest powoływany przez proboszcza parafii, który zgłasza jego istnienie w Caritas Diecezjalnej. Zespół korzysta z osobowości prawnej parafii. Proboszcz ponosi odpowiedzialność merytoryczną i finansową za działalność Zespołu. Nowy Zespół swoją działalność rozpoczyna po zgłoszeniu przez proboszcza parafii i zarejestrowaniu go w Caritas Diecezjalnej. Porozumienie między Proboszczem parafii a Dyrektorem Caritas może uszczegółowić przepisy Regulaminu w odniesieniu do indywidualnego Zespołu. Parafialny Zespół Caritas działa na zasadach i w sposób określony w Regulaminie Parafialnych Zespołów Caritas danej diecezji.

Kto może zostać Członkiem Zespołu?

Członkami Zespołu są parafianie, którzy zostali przyjęci do niego przez proboszcza. Istnieją dwa rodzaje członkostwa: członek czynny, członek wspierający. Członkowie czynni realizują działalność charytatywną społecznie poprzez bezpośrednie kontakty z osobami potrzebującymi pomocy. W swej działalności zobowiązani są do dyskrecji. Członkowie wspierający świadczą pomoc finansową w formie zadeklarowanych przez siebie składek (miesięcznych lub kwartalnych).

Komu świadczą pomoc Parafialne Zespoły?

– osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym;
– rodzinom wielodzietnym żyjącym w ubóstwie;
– osobom ubogim;
– matkom samotnie wychowującym dzieci;
– ludziom uzależnionym, którzy tej pomocy potrzebują i jej pragną;
– osobom samotnym potrzebującym opieki.

Działalność charytatywną Zespół organizuje przez:

Wsparcie duchowe
1. odwiedziny
2. nawiązanie rozmowy
3. wspólną modlitwę
4. ewangelizację
5. pomoc w dotarciu do kościoła itp.

Pomoc materialną
1. wsparcia finansowego, przyznawanego w gotówce
2. przekazywanie darów rzeczowych

Pomoc opiekuńczo-usługową
1. odwiedzanie osób będących w potrzebie
2. wykonywaniu różnych czynności domowych
3. poprzez włączenie potrzebujących w różne akcje Caritasu.