W sobotę, 14 kwietnia, po raz piętnasty pracownicy i wolontariusze Caritas z całej Polski spotkali się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników i Wolontariuszy to zwieńczenie Tygodnia Miłosierdzia, patronalnego święta Caritas w Polsce.

W pielgrzymce uczestniczyli również przedstawiciele Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Mszy św. dla pielgrzymów w Łagiewnickim Sanktuarium przewodniczył biskup Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Towarzyszyło mu kilkudziesięciu księży z Caritas Diecezjalnych oraz Caritas Polska. – To chrześcijaństwo nauczyło świat zakładania szpitali, szkół, sierocińców – przypomniał w homilii biskup Szlachetka – To ono nauczyło poszanowania godności człowieka bez względu na pochodzenie, wiek czy płeć. Mówił także o radości towarzyszącej pomaganiu, której źródłem jest Bóg: – Jezus chce się zaprzyjaźnić z nami. Chce, byśmy dzielili się tym, co najcenniejsze. Kto jest radosny, niech się zaprzyjaźni ze smutnym; kto ma wiele, niech się zaprzyjaźni z tym, który potrzebuje pomocy. Wśród pielgrzymów znaleźli się młodsi i starsi pracownicy oraz wolontariusze Caritas. Każdy z nich w swojej pracy doświadcza, że służba to dawanie, ale też przyjmowanie dobra od innych.

W programie pielgrzymki, poza uroczystą Mszą św., znalazły się konferencje na temat ekologii w ujęciu chrześcijańskim oraz Hanny Chrzanowskiej, polskiej pielęgniarki i patronki dzieł miłosierdzia, której beatyfikacja odbędzie się za dwa tygodnie. Stąd hasło przewodnie pielgrzymki – „Bóg złożył w moje ręce talenty i nie wolno mi ich marnować” – którego autorką jest przyszła błogosławiona. Łącznie w pielgrzymce wzięło udział ponad 2300 osób. Oprócz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, które od lat pojawia się w najliczniejszym składzie, najwięcej wolontariuszy przyjechało z diecezji łódzkiej, rzeszowskiej i opolskiej.

Więcej szczegółów na nowej stronie Caritas Polska