Rozpoczniemy go w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 28 kwietnia a zakończymy 5 maja. 75. Tydzień Miłosierdzia. Jest to tydzień głoszenia, świadczenia i propagowania miłosierdzia. Co roku przebiega pod innym hasłem, podkreślającym któryś z wielu wymiarów działalności charytatywnej. W tym roku jest nim Chrystusowa obietnica z błogosławieństw na górze: Miłosierni miłosierdzia dostąpią.

Celem Tygodnia jest głównie budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy, jaką różne organizacje charytatywne wykonują na polu pomocy charytatywnej i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia. Co roku w przeżywanie Tygodnia Miłosierdzia włączają się w sposób szczególny Parafialne Oddziały Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz placówki prowadzone przez Caritas diecezjalne. Obchodzony Tydzień Miłosierdzia ma zawsze dwa wymiary.

Pierwszy to modlitwa i apostolstwo miłosierdzia.

Zapraszamy Wolontariuszy Caritas – Szkolne Koła Caritas, Parafialne Zespoły Charytatywne, wszystkich sympatyków i wspierających wolontariuszy na pielgrzymkę do Niepokalanowa. Odbędzie się ona w sobotę, 18 maja. Szczegóły i zapisy w biurze Caritas, tel: 734 176 648. Kto nie był u św. Maksymiliana w Niepokalanowie to pozycja obowiązkowa. Koszt podróży 30 zł.

 

Drugi wymiar przeżywania tygodnia to pełnienie konkretnego czynu miłosierdzia.

W tym roku chcielibyśmy zaproponować akcję dla naszych braci z bardzo odległego miejsca bo z Papui Nowej Gwinei.

W Diecezji Wewak na północnym wybrzeżu Papui Nowej Gwinei jest biskupem Polak Józef Roszyński Werbista. Prosi on w Liście z Papui Nowej Gwinei o smartfony, które umożliwią cywilizacyjny skok tamtejszej ludności. Kraj rozwija się, ale nie ma tradycyjnych bibliotek, gdzie nowi  nauczyciele i pielęgniarki mogliby  znaleźć potrzebne podręczniki. Stworzenie tradycyjnych zasobów książkowych to długi i kosztowny proces. Rozwiązaniem jest dostęp do wiedzy zapisanej w elektronicznych książkach w Internecie. Żeby z nich skorzystać potrzeba sprawnych smartfonów. Gubernator tego regionu umożliwił korzystanie z bibliotek elektronicznych. Teraz trzeba wyposażyć miejscowe młode kadry o odbiorniki tej wiedzy.

Prosimy zatem o przekazanie Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej używanych ale sprawnych smartfonów. Muszą to być smartfony czyli komórki, na których można przeglądać sprawnie strony internetowe. Każdy smartfon zostanie sprawdzony czy działa i zewidencjonowany, jako dar. Specjalnym transportem urządzenia trafią bezpośrednio do Diecezji Wewak.

Ofiarujmy naszym braciom Z Papui Nowej Gwinei elektroniczną wędkę, którą będą łowić wiedzę dla siebie i na pożytek bliźnim.