30 października br., sala Bielskiego Centrum Kultury zapełniła się po brzegi ludźmi wielkiego serca i znakomitego gustu muzycznego. Podczas koncertu charytatywnego „Oczy Etiopii” wystąpiła Magda Anioł z zespołem. Organizatorami wydarzenia byli diecezjalna Caritas i Stowarzyszenie „Akademia Nie z Tej Ziemi”. Uzyskane ze sprzedaży biletów środki materialne i inne darowizny pomogą sfinansować specjalistyczny mikroskop i leczyć choroby oczu ubogich mieszkańców Etiopii.

Wśród oklaskującej artystów publiczności zasiadł prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, obok duchownych, przedstawicieli środowiska lekarzy, podróżników, nauczycieli, młodzieży i dzieci. Gościom służyli pomocą w wejściu na salę i informacją Wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas.

Przed koncertem o historii swego zaangażowania w pomoc chorym Etiopczykom opowiedział ze sceny Stanisław Kotlarczyk. Przybliżył szczegóły przedsięwzięcia, jakie wzięło swój początek 12 lat temu od zwykłego wyjazdu turystycznego. Wytłumaczył, że wszystko polega na organizowaniu kolejnych wyjazdów, w czasie których miejscowi etiopscy lekarze i pielęgniarze usuwają ubogim pacjentom kataraktę i leczą chirurgicznie zaawansowane przypadki zapalenia rogówki spojówek. W ciągu ostatniej dekady przeprowadzono 3 tys. takich operacji. Stanisław Kotlarczyk przyznał, że wszystko zaczęło się od chęci pomocy konkretnej rodzinie – gdy poznał rocznego Zemeda i jego matkę Tirouk. Dzięki udzielonej pomocy kobieta ta po kilku latach ślepoty, przejrzała na oczy. Bożena i Stanisław Kotlarczykowie do pomagania Etiopczykom przekonali także inne osoby z Polski. Wśród zaangażowanych w dzieło „Oczy Etiopii” są dziś biznesmeni, lekarze, a nawet uczniowie jednej z bielskich szkół. – Udało nam się ostatnio przeprowadzić przeszczep rogówki. Planujemy też zrobić niebawem korektę wzroku u zezowatej dziewczynki – zapowiedział inicjator akcji, dzieląc się z publicznością zdjęciami z etiopskich wypraw charytatywnych. – Jesteśmy dla tych ludzi szansą. Zbieramy pieniądze, lecimy tam, ratujemy – podkreślił wzruszony podróżnik, wspominając, że do Etiopii trafiło też ok 2 tys. par okularów do czytania. – Pracujemy z lekarzami etiopskimi. Teraz potrzebujemy mikroskopu specjalistycznego. Dziennie medyk jest w stanie zrobić ok 40-70 operacji na zaćmę – wyjaśnił i podziękował za tak szerokie wsparcie projektu. Zachęcił też do skosztowania prawdziwej etiopskiej kawy serwowanej w kuluarach.

Dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Robert Kurpios cieszy się, że udało się zorganizować koncert i wspomóc szlachetne dzieło. Zaznaczył, że pomysł pojawił się na wiosnę tego roku. Przedsięwzięcie wsparły szybko władze Bielska-Białej. – Rozprowadziliśmy wszystkie bilety zaplanowane na to wydarzenie. Są też sponsorzy, więc na pewno uda nam się spełnić zamiar, jakim jest kupno mikroskopu specjalistycznego. Dyrektor Diecezjalnej Caritas jest pełen uznania wobec tego, w jaki sposób grupa ludzi, począwszy od państwa Kotlarczyków, wprowadziła miłosierdzie w czyn. – Chcemy pokazać, że wielu ludzi z naszej ziemi wyjeżdża tam daleko do Afryki, by pomagać innym. Warto wiedzieć, że takie osoby istnieją i działają, przybliżyć ich postawę innym – dodał kapłan.

Magda Anioł przedstawiła utwory ze swego najnowszego albumu „Odmawiam” poświęconego modlitwie różańcowej.

Więcej zdjęć Roberta Karpia na stronie Diecezji Bielsko-Żywieckiej