Drodzy dziadkowie, drogie babcie,
„Ja jestem z tobą przez wszystkie dni” (por. Mt 28, 20) – to obietnica, jaką Pan złożył uczniom zanim wstąpił do Nieba i którą dziś powtarza także Tobie, drogi dziadku i droga babciu. Tobie. „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”, to także słowa, które jako Biskup Rzymu i jako osoba starsza jak Ty, chciałbym skierować do Ciebie, z okazji tego pierwszego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych: cały Kościół jest blisko Ciebie – mówiąc lepiej: jest blisko nas – troszczy się o Ciebie, kocha Cię i nie chce Cię opuścić! (…) Pan nie przestaje posyłać aniołów, aby ukoić naszą samotność i powtarzać nam: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”. Mówi to do Ciebie, mówi to do mnie, do wszystkich. I to jest istotą tego pierwszego Dnia, który pragnąłem aby był obchodzony po raz pierwszy właśnie w tym roku, po długim czasie izolacji i wciąż powolnym odradzaniu się życia społecznego: aby każdego dziadka, każdą babcię, każdą osobę starszą – zwłaszcza tych spośród nas, którzy są najbardziej samotni – odwiedził anioł! – mówił papież Franciszek w specjalnym orędziu skierowanym do osób starszych.
Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych jest obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa – jak określa się św. Joachima i Annę, rodziców Maryi. W tym roku obchody te przypadały na 25 lipca.
Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej szczególną opieką otacza osoby starsze, dlatego, z okazji ich święta pragnie dołączyć się do życzeń złożonych przez papieża Franciszka. Zarówno pracownikom jak i wolontariuszom Caritas włączającym się w realizację programów senioralnych i udzielającym się w prowadzonych przez Caritas placówkach dla osób starszych, leży na sercu dobro wszystkich seniorów. To właśnie oni są owymi aniołami posłanymi do osób starszych.
Programy senioralne prowadzone przez Caritas:
- Na codzienne zakupy
Jest to największy program na rzecz Seniorów realizowany przez Caritas diecezjalną wspólnie z Caritas Polska i Fundacją Biedronki. Korzystają z niego osoby starsze, mające niskie miesięczne dochody, często samotne i niepełnosprawne. Każda z nich otrzymuje kartę na zakupy do Biedronki zasilaną co miesiąc kwotą 150 zł. W programie realizowanym od 2018 r. integralną częścią jest opieka wolontariuszy, bowiem każdy beneficjent ma przypisanego wolontariusza, który utrzymuje z nim kontakt, pomaga w zakupach, transporcie ze sklepu lub w codziennych czynnościach, takich jak przygotowanie posiłku czy drobne naprawy w domu.
- Koperta ratująca życie
Program „Na codzienne zakupy” to również szereg mniejszych inicjatyw, które mają na celu aktywizację seniorów oraz pomoc im w codziennych sprawach. Przykładowo, w ubiegłym roku Caritas Polska wyposażyła 20 tys. seniorów w „Koperty życia”. Akcja została sfinansowana ze środków Fundacji Biedronki. „Koperta życia” zawiera kartę z podstawowymi i aktualnymi danymi na temat domownika seniora. Na karcie są zapisane jego personalia, numer PESEL, grupa krwi, informacje o uczuleniach, przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, a także dane kontaktowe bliskiej osoby, którą należy powiadomić w sytuacji nagłego zagrożenia. W wypełnieniu „Koperty” seniorom mogą pomóc bliscy lub wolontariusze. „Koperta” jest przechowywana w lodówce i w razie sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia służy ratownikom medycznym jako pierwsze źródło wiedzy o zdrowiu chorego. „Koperta” zwiększa także poczucie bezpieczeństwa seniora przez fakt, że zawarte w niej informacje są pełne i wiarygodne.
- Kluby Seniora Caritas
Klub Seniora Caritas „Pod Magnolią” i Klub Seniora Caritas „Na obszarach” to miejsca, gdzie spotykają się Seniorzy, którzy chcą być aktywni i pragną poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.
Klubowicze wybierają interesujące ich tematy i uczestniczą w wielu spotkaniach i warsztatach. Prowadzone są zajęcia komputerowe, z fotografii cyfrowej, zajęcia historyczne, językowe (podstawowy język angielski i włoski), zajęcia rekreacyjno-sportowe, warsztaty plastyczne, rękodzieła użytkowego, zajęcia kulinarne oraz wiele innych. Dużym zainteresowaniem cieszą się prace twórczości ręcznej użytkowej (szycie praktycznych rzeczy, drobne poprawki krawieckie). W ramach bloku „Bezpieczny Senior” prowadzone są także spotkania z prawnikiem, doradcą finansowym, ratownikiem medycznym, policjantem i strażakiem.
Kluby Seniora Caritas są alternatywą na ciekawe spędzanie wolnego czasu, zawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni. Przy dobrej kawie i sporządzonych przez klubowiczów smakołykach miło jest porozmawiać o życiu i podzielić się odrobiną siebie.
- #PomocDlaSeniora
W czasie pandemii Caritas otoczyła seniorów szczególną opieką jako grupę najbardziej narażoną na tragiczne skutki zarażenia wirusem COVID-19, a jednocześnie najbardziej bezradną w czasie izolacji. W ramach kampanii #PomocDlaSeniora Caritas organizowała paczki dla osób starszych, które były pakowane i dostarczane pod drzwi przez wolontariuszy Caritas. W tę pomoc włączyli się partnerzy biznesowi ofiarując produkty żywnościowe i artykuły higieniczne.