Przez cały rok Caritas Polska prowadzi programy senioralne, takie jak „Na codzienne zakupy”, które docierają do tysięcy ubogich i potrzebujących osób starszych. Organizacja nieustannie aktywizuje seniorów i zachęca do traktowania ich z szacunkiem i życzliwością. W 2023 roku wśród podopiecznych Caritas są także seniorzy z ogarniętej wojną Ukrainy.

– Dla mnie wielką radością jest to, że wnuki o mnie pamiętają, że zostałam zaproszona
do przybranej wnuczki Martuni z Ukrainy na jej występy w przedszkolu – mówi Jagoda, podopieczna Caritas Polska. – Dorosły wnuk zaprosił mnie na obiad, opowiada
mi o wydarzeniach ze swojego życia. Mam nadzieję, że w Dzień Babci też tak będzie. Zawsze dziękuję Panu Bogu za to, że dał mi doczekać następnego roku, cieszyć się i uśmiechać.

– Mój wnuk jest bardzo oddany i życzliwy. Kiedy znalazłam się w szpitalu, potrafił w nocy wziąć samochód rodziców i przyjechać do szpitala. Dla mnie było to zaskoczenie, że w ogóle został wpuszczony. Powiedział ochroniarzowi, że tak babcię kocha, że postanowił natychmiast przyjechać. Nie zapomnę do końca życia, jakim sercem mnie obdarzył. Wrażliwość międzypokoleniowa uczy odpowiedzialności – zauważa Jagoda.

Pomoc dla seniorów i pomoc od seniorów

– Wsparcie dla seniorów to jeden z priorytetów Caritas Polska. Oferujemy pomoc materialną, taką jak ogromny program „Na codzienne zakupy”, który obejmuje 11 tysięcy osób – mówi Monika Figiel, specjalista ds. programów senioralnych. – Senior dostaje kartę do sklepu Biedronka, ma do wydania 160 złotych miesięcznie przez 10 miesięcy. Prowadzimy ten program wraz z Fundacją Biedronki już piąty rok i wkrótce rozpocznie się szósta edycja.

– Zajmujemy się też dowożeniem obiadów do seniorów, którzy nie wychodzą już z domów, przekazujemy im paczki z okazji różnych świąt. Są też inne formy doraźnej pomocy materialnej, jak wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego – dodaje Monika Figiel.

Wielu seniorów angażuje się w działalność Caritas także jako wolontariusze. To oni najwięcej wiedzą o potrzebach osób starszych, a z pracownikami Caritas dzielą się doświadczeniem. – Mamy 4,5 tysiąca wolontariuszy w programie „Na codzienne zakupy”, w większości
są to seniorzy. Organizujemy zajęcia zachęcające ich do aktywności. Chodzi o to, by seniorzy jak najdłużej byli samodzielni i mogli nawiązywać relacje. Tak duża skala programów jest możliwa dzięki współpracy z 46 Caritas diecezjalnymi – zaznacza Monika Figiel.

W całej Polsce Caritas diecezjalne prowadzą domy pomocy społecznej, kluby seniora, świetlice parafialne, w których osoby starsze mogą się spotykać, nawiązywać znajomości, brać udział
w wolontariacie i wydarzeniach kulturalnych. – Seniorzy są naszą przyszłością. Wielu z nas
za chwilę będzie miało 60 lat i więcej. Będziemy mieć coraz więcej seniorów – mówi Monika Figiel. – W Caritas Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy codziennie. Angażujemy osoby starsze raz, dwa razy w tygodniu, odwiedzamy je, robimy drobne niespodzianki. W tym roku w Warszawie zaprosimy podopiecznych do kina.

Integracja gości z Ukrainy

– Nasi seniorzy często mają rodziny, które pozostały na Ukrainie. Organizujemy specjalne grupy, w których spotykają się ze sobą nawzajem, a także z Polakami – mówi Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie. – Niedawno organizowaliśmy wigilię prawosławną, a już niebawem Dzień Babci i Dziadka.

– Zaplanowaliśmy spotkanie, by porozmawiać z ukraińskimi seniorami o ich obecnej sytuacji w Polsce oraz o sytuacji ich dzieci i wnuków. Damy im szansę, by wyrzucili z siebie emocje: radość z kontaktu z bliskimi i smutek z powodu rozłąki. Planujemy warsztat, w ramach którego dzieci własnoręcznie wykonają pocztówki, a potem wręczą te prezenty swoim dziadkom. Chcemy dać możliwość integracji seniorom, zwrócić na nich szczególną uwagę i okazywać
im szacunek w społeczeństwie – podkreśla Renata Makuch.

Historia Walentyny, seniorki z Charkowa

– Dnia Babci ani Dnia Dziadka na Ukrainie do tej pory nie było, po prostu wiedzieliśmy,
że są dziadkowie i babcie, wysyłaliśmy sobie nawzajem pocztówki przez internet – mówi Walentyna, która po wybuchu wojny przyjechała do Warszawy z Charkowa. – Gdy wylatują pociski, nasza obrona powietrzna po prostu nie nadąża z ich przechwyceniem. Charków bardzo cierpi z powodu ataków wroga.

– Synowie zaprowadzili mnie do pociągu, mówili: „mamo, będziemy tutaj, a ty jedź”. Pojechałam sama do Warszawy. Tutaj oczywiście nie znałam nikogo, nie miałam łączności
z bliskimi – opowiada Walentyna. – Wolontariusze otoczyli nas troską i karmili na każdym kroku. Nie mogliśmy już więcej jeść, a oni nadal proponowali herbatę i gorącą kawę!

Walentyna zaangażowała się w wolontariat w Caritas Polska. Obecnie przewodzi grupie wolontariuszek-seniorek z Ukrainy. – Spotkania seniorów w Caritas wiele dla nas znaczą. Pomagamy sobie nawzajem, aby nie popaść w przygnębienie, nie płakać, nie rozpaczać – podkreśla kobieta.

– Kocham moją ojczyznę, kocham Ukrainę. Polska zrobiła dla mnie osobiście i dla nas wszystkich bardzo wiele. Dlatego nie boję się powiedzieć, że to nasza druga ojczyzna
– mówi Walentyna.

W Dzień Babci i Dzień Dziadka szczególnie warto odwiedzić najstarsze osoby z naszych rodzin, rozmawiać z nimi, dzielić się ciepłem. Caritas Polska zachęca do dostrzegania także tych seniorów, którzy w Polsce są gośćmi, a swoje domy pozostawili nierzadko tysiąc kilometrów stąd, na linii frontu.

 

Więcej o działaniach Caritas Polska dla seniorów:

 

Materiały do pobrania:

Monika Figiel, koordynator programów senioralnych Caritas Polska

https://we.tl/t-UIao7dyZgl

Renata Makuch, koordynator Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska
w Warszawie

https://we.tl/t-roeWMDennb

Jagoda, podopieczna Caritas Polska

https://we.tl/t-RNjQQ6aBYR

Walentyna, podopieczna i wolontariuszka Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie

https://we.tl/t-u30rNnFa62

Walentyna – tłumaczenie wypowiedzi

https://we.tl/t-iqVVLAsLA5

 

Setki AUDIO

https://we.tl/t-GzSuLNkWgm

 

Przebitki podopiecznych – seniorów z Ukrainy (nauka polskiej kultury w Łazienkach Królewskich w Warszawie, wspólna Wigilia, kolędy, posiłek, przekazanie paczek świątecznych)

https://we.tl/t-EKRmHA7hCu

Przebitki – Ukraina (zniszczone domy, ostrzelane bloki, porzucone i zniszczone rosyjskie czołgi)

https://we.tl/t-89osB7sBwD

Przebitki z seniorami, podopiecznymi Caritas (Wspólna Wigilia i wręczanie paczek świątecznych, zwiedzanie Kozłówki i Lublina, przygotowanie improwizowanego przedstawienia)

https://we.tl/t-VilyF8CHQ8

Przebitki seniorki Jagody (zdjęcia wnuka, kartki od przyszywanej wnuczki z Ukrainy)

https://we.tl/t-evnZU3SZPa

Zdjęcia zniszczenia w Ukrainie

https://we.tl/t-y7QlZGUcjx

Zdjęcia seniorów z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska

https://we.tl/t-GneLjMBTlk

Zdjęcia podopiecznych seniorów Caritas Polska

https://we.tl/t-yrAIcHCCtr

 

 

O Caritas

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych, oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

 

 

KONTAKT

Dział Komunikacji Caritas Polska

e-mail: komunikacja@caritas.org.pl

tel. 510 235 802