Tegoroczny 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy przypada na dzisiejszą niedzielę 26 września i obchodzony jest pod hasłem „Ku stale rosnącemu «my»”.
Ojciec Święty Franciszek w swoim orędziu ogłoszonym na ten dzień zwraca się z apelem:
Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy podążali razem ku coraz szerszemu „my”, abyśmy odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony.
Polski Kościół odpowiada na ten apel m.in. poprzez pomoc uchodźcom z Afganistanu. W naszej diecezji w niedzielę 12 września odbyła się zbiórka pieniędzy na ten cel do puszek w kościołach. Zebrane środki zostały już częściowo wpłacone przez parafie do Caritas diecezjalnej, a następnie przekazane do Caritas Polska.
23 września 2021 r. w Caritas Polska, w związku ze Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy, odbyła się konferencja prasowa pt. “Wszyscy w tej samej łodzi. Caritas wobec migrantów i uchodźców”. Wzięli w niej udział: ks. dr Marcin Iżycki (dyrektor Caritas Polska), brat Cordian Szwarc OFM (zastępca dyrektora Caritas Polska), Renata Makuch (doradca zawodowy i psycholog międzykulturowy w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie), Katarzyna Witczak (koordynatorka wolontariuszy podczas misji Caritas w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos) oraz goście specjalni – Raisa, matka dwójki dzieci, która kilka lat temu była zmuszona opuścić Czeczenię, swoją ojczyznę, i dla której Polska stała się drugim domem oraz Volodymyr, ojciec pięciorga dzieci, który po rozpoczęciu działań zbrojnych na Krymie zdecydował się na ucieczkę do Polski wraz z całą rodziną. Podczas konferencji podsumowano działania Caritas Polska dla migrantów i uchodźców i przedstawiono historie obcokrajowców, którzy znaleźli schronienie w Polsce.
Święty i umiłowany Ojcze,
Twój Syn Jezus nauczył nas,
że w niebie powstaje wielka radość
kiedy ktoś, kto był zagubiony,
odnalazł się,
gdy ktoś, kto został wykluczony, odrzucony lub odtrącony,
jest przyjmowany z powrotem do naszego „my”,
które staje się w ten sposób coraz większe.
Prosimy Cię, udziel wszystkim uczniom Jezusa
i wszystkim ludziom dobrej woli
łaski pełnienia Twojej woli w świecie.
Pobłogosław każdy gest akceptacji i pomocy,
która wprowadza każdego uchodźcę
do „my” wspólnoty i Kościoła,
aby nasza ziemia mogła się stać,
tak jak Ty ją stworzyłeś,
wspólnym domem wszystkich braci i sióstr. Amen.