25 lipca, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców i osób podróżujących, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Kierujący, którzy podróżowali dzisiejszego przedpołudnia ulicą Partyzantów przed skrzyżowaniem z al. Andersa w okolicach stacji paliw BP, mogli natknąć się na niecodzienny patrol, a nawet uniknąć mandatu. W dniu patrona wszystkich kierowców, w załodze patrolu bielskiej „drogówki” pojawił się ksiądz Tomasz Niedziela z wolontariatu Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, który wspólnie z policjantami, apelował o bezpieczną i odpowiedzialną jazdę.

Kierowcy, którzy nieznacznie przekroczyli prędkość, zapomnieli włączyć światła lub zapiąć pasy, mogli liczyć na wyrozumiałość ze strony stróżów prawa. W świątecznym patrolu uczestniczył bowiem ks. Tomasz, który wspólnie z policjantami  apelował o bezpieczeństwo za kierownicą, a nade wszystko o odpowiedzialność za siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Zamiast mandatu kierowcy otrzymywali obrazki i listki zapachowe z wizerunkiem św. Krzysztofa oraz naklejki „Na drodze jestem Caritas (miłością)” i mini apteczki. Były osoby, które na widok patrolu same zatrzymywały swoje samochody a także rowery i prosiły o specjalny obrazek z modlitwą kierowców. To słuchacze Radia Bielsko, którzy o akcji bielskiej drogówki dowiadywali się dzięki relacji „na żywo”.

Patrol z Księdzem ma już swoją tradycję na bielskich drogach. Od kilku lat „na św. Krzysztofa” pouczenie księdza i gadżet z wizerunkiem świętego uratowały od mandatu niejednego kierowcę z „ciężką nogą”. W policyjnym patrolu uczestniczy ksiądz związany z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, dając świadectwo, że zwłaszcza w ruchu drogowym powinniśmy traktować swojego bliźniego z „minimalną dawką miłosierdzia”. – Modlitwa kierowcy z obrazka to dla osób wierzących prośba o wstawiennictwo świętego patrona a dla każdego kierowcy rodzaj apelu i przypomnienia własnemu sumieniu o odpowiedzialność za siebie i innych uczestników ruchu drogowego, którzy są naszymi bliźnimi. Sprawdzając pojazd przed podróżą, zapinając pasy i włączając światła, zechciejmy także spojrzeć na treść modlitwy z obrazka i przypomnimy sobie o konieczności roztropności i odpowiedzialności na drodze – wyjaśnia sens akcji i apeluje ks. Tomasz Niedziela – jeden z koordynatorów wolontariatu Bielsko-Żywieckiej Caritas.

***

„Patrol z Księdzem” to nie pierwsza wspólna inicjatywa policjantów Wydziału Ruchu Drogowego i bielskiego Caritas. Od czterech lat policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wraz z Caritas i Towarzystwem Ubezpieczeniowym „Saltus” apelują by być widocznym na drodze. Podczas spotkań w kościołach, po Mszach św. adwentowych, policjanci w ciągu czterech lat rozdawali przygotowane przez Caritas odblaski i przypominali pieszym: „Bądź widoczny na drodze”. Prowadzona we współpracy z Policją (patronat honorowy Małopolskiego i Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji) akcja o charakterze edukacyjno-prewencyjnym „Świeć przykładem. Nie tylko w adwencie…”  ma na celu propagowanie noszenia odblasków przez pieszych. Skierowana jest szczególnie do osób dorosłych i do seniorów. Osoby te poruszając się w okresie jesienno-zimowym po zmroku, często nie używają elementów odblaskowych na ubraniach. Pieszy bez odblasków jest znacznej słabiej widoczny przez kierowców i często staje się ofiarą potrącenia. Nieszczęście zdarza się niekiedy podczas drogi do kościoła. Stąd apel Caritas i partnerów akcji odwołuje się do tradycji adwentowej. Wierni, zwłaszcza dzieci i dziadkowie, idą na nabożeństwa adwentowe, które odbywają się rano bądź wieczorem, kiedy jest już ciemno. Priorytetową sprawą bezpieczeństwa pieszego staje się poprawienie jego widoczności. Dlatego funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego odwiedzają wybrane parafie podczas nabożeństw adwentowych i rozmawiają o bezpieczeństwie pieszych na drodze. Policjanci rozdają uczestnikom nabożeństwa odblaskowe opaski. Spotkania z Policją przeprowadzono w listopadzie i grudniu 2018 roku w 23 parafiach Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Funkcjonariusze rozdali dzieciom, młodzieży i seniorom 6500 elementów odblaskowych.