Msza św. w intencji osób pełniących dzieła miłosierdzia, nabożeństwo światła oraz szkoleniowa rozmowa z nowym koordynatorem Centrum Wolontariatu złożyły się m.in. na diecezjalne spotkanie formacyjne wolontariuszy Caritas z Parafialnych Zespołów Charytatywnych i Szkolnych Kół Caritas. Odbyło się ono 28 kwietnia w salwatoriańskiej parafii w Cygańskim Lesie w Bielsku-Białej. Mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. Matki Bożej Królowej Świata w Bielsku-Białej przewodniczył dziekan cieszyński ks. Stefan Sputek.

Wydarzenie służyło także zachęceniu osób, które planują włączyć się w wolontariat Caritas lub bliska im jest działalność charytatywna tej katolickiej organizacji.

Witając uczestników spotkania dyrektor diecezjalnej Caritas, ks. Robert Kasprowski wyjaśnił, że jest to wspólne święto wszystkich zaangażowanych w dzieło pomagania bliźniemu, ale to także okazja do poszerzenia ich wiedzy i doświadczeń.

Jedna z uczestniczek spotkania, Aleksandra Sikora ze Szkolnego Koła Caritas przy Gimnazjum nr 2 w Kętach, która przyjechała do Bielska-Białej z koleżankami, przyznała w rozmowie, że zapragnęła zaangażować się w taką pomoc, bo, jej zdaniem, to dobry sposób na pomaganie innym. „To był, impuls, jakiś głos, który mi to podpowiedział” – dodała z uśmiechem.

Współopiekun kęckiego Szkolnego Koła Caritas ks. Andrzej Wołpiuk wyjaśnił, że młodzi ludzie czerpią olbrzymią satysfakcję z pomagania innym. – Chcą być dla innych, chcą pomagać bezinteresownie. To ich motywuje  – dodał kapłan.

 

Coraz więcej osób zauważa, że czynna miłość bliźniego polega nie tylko na przekazaniu daru materialnego, datku, rzeczy, ale jest oddaniem czegoś cenniejszego – swojego czasu, uwagi, zaangażowania i umiejętności. Ten rok będzie dla Caritas bardzo mocno związany z wolontariatem i pracami nad rozszerzeniem trzeciego filaru wolontariatu, tzw. mobilnego. Chodzi o osoby czynne zawodowo czy uczące się, które chcą poświęcić nawet niewielką ilość czasu na pomoc potrzebującemu bliźniemu, jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Zapraszamy zatem do zaangażowania się w wolontariat Caritas

Więcej zdjęć na stronie internetowej Diecezji Bielsko-Żywieckiej