Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej wraz z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Saltus oraz Wydziałami Ruchu Drogowego Policji znajdującymi się na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej rozpoczynają V. edycję akcji związaną z bezpieczeństwem pieszych na drodze: Świeć przykładem! Nie tylko w adwencie!

Akcja ma na celu propagowanie noszenia odblasków przez pieszych. Skierowana jest szczególnie do osób dorosłych i do seniorów. Osoby te poruszając się w okresie jesienno-zimowym po zmroku, często nie używają elementów odblaskowych na ubraniach. Pieszy bez odblasków jest słabiej widoczny przez kierowców i często staje się ofiarą potrącenia.

Nieszczęście zdarza się niekiedy podczas drogi do kościoła. Stąd apel Caritas i partnerów akcji odwołuje się do tradycji adwentowej. Wierni, zwłaszcza dzieci i dziadkowie, idą na nabożeństwa adwentowe, które odbywają się rano bądź wieczorem, kiedy jest już ciemno. Priorytetową sprawą bezpieczeństwa pieszego staje się poprawienie jego widoczności.

Dlatego funkcjonariusze z Wydziałów Ruchu Drogowego odwiedzą wybrane parafie podczas nabożeństw adwentowych (Roraty) i opowiedzą o bezpieczeństwie pieszych na drodze. Policjanci będą także rozdawać uczestnikom nabożeństwa odblaskowe opaski.

Plakat promujący akcję i przypominający o noszeniu odblasków, również nawiązuje do tradycji wspólnego uczestniczenia w nabożeństwach roratnich całych rodzin, często wnuków z dziadkami. Plakaty promujące bezpieczne zachowanie na drodze pojawią się podczas Adwentu w każdej parafii Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

W kilkunastu wybranych parafiach Diecezji (powiat andrychowski, bielski, cieszyński, oświęcimski, wadowicki, żywiecki) będą gościć policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z pogadankami na temat bezpieczeństwa pieszych na drodze. Policjanci mają również do rozdania 7 tys. odblasków przygotowanych przez Caritas Bielsko-Żywiecką i Towarzystwo Ubezpieczeniowe Saltus.

***

W I edycji akcji w 2015 roku rozdysponowano 2 tys. odblasków a policjanci odwiedzili 8 parafii apelując podczas nabożeństw roratnich o zakładanie odblasków.

W 2016 roku podczas II edycji akcji, policjanci przekazali pieszym już 7 tys. odblasków i opowiedzieli o bezpieczeństwie pieszych na drodze w 16 parafiach.

W III. edycji akcji w 2017 roku rozdano ponad 7 tys. odblasków i przeprowadzono akcję w 20 parafiach.

Podczas IV. edycji akcji w 2018 roku rozdano 6 tys. odblasków a policjanci odwiedzili 23 parafie w powiecie bielskim, cieszyńskim, oświęcimskim, wadowickim (okolice Andrychowa) i żywieckim.

 

Więcej zdjęć w relacji Roberta Karpia na stronie internetowej Diecezji Bielsko-Żywieckiej