Zalane domy, zerwane dachy, podtopienia całych miejscowości – to skutki nawałnic, które przeszły w piątek nad województwem podkarpackim. Żywioł postawił w dramatycznej sytuacji setki mieszkańców. Z pomocą ruszyły Caritas Przemyśl i Caritas Rzeszów, a Caritas Polska przeznaczyła 100 tys. zł ze środków własnych na pomoc najbardziej poszkodowanym i uruchomiła zbiórkę interwencyjną.

– Informacje z województwa podkarpackiego, które do nas spływają, są dramatyczne. Mieszkańcy podtopionych miejscowości potrzebują natychmiastowego wsparcia. Dlatego Caritas Polska już przekazała 100 tys. zł na wsparcie najbardziej poszkodowanych. Straty są jednak ogromne, dlatego zachęcamy wszystkich do włączenia się do naszej akcji – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Pomóc można:

  • wysyłając SMS o treści ULEWY na numer 72052 (koszt 2,46 zł);
  • wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: ULEWY).

 

Skutki gwałtownych nawałnic dotknęły szczególnie powiaty: rzeszowski, łańcucki, przeworski i przemyski. Okoliczne strumienie i potoki momentalnie zamieniły się w rwące rzeki. Wiele domów i budynków zostało całkowicie zalanych. Konieczna była ewakuacja wielu mieszkańców. Cześć miejscowości zostało prawie całkowicie podtopionych, m.in. wsie: Dubiecko, Drohobyczka, Hadle Szklarskie, Błędowa Tyczyńska, Zabratówka i Chmielnik. Na zdjęciach sytuacja w miejscowościach Zabratówka, Chmielnik i Błędowa Tyczyńska, film został nakręcony w Chmielniku (mat. Caritas Diecezji Rzeszowskiej).