Okazała magnolia przed budynkiem Caritas przy ul Wyspiańskiego 33 pięknie rozkwitła, a w obiekcie, za sprawą prowadzonych działań, tętni życie. Funkcjonują tutaj Klub Seniora i Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, odbywają się porady prawne, spotkania wolontariatu, a niedawno został uruchomiony Dział Usług Opiekuńczych. O tym czym dokładnie zajmuje się ta najnowsza komórka Caritas, opowiedział Dyrektor Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. Robert Kurpios:

Od stycznia bieżącego roku realizujemy zadanie publiczne polegające na zapewnieniu usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej.
Beneficjentami zadania czyli podopiecznymi są osoby mieszkające w Bielsku-Białej, które wymagają pomocy osoby drugiej w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, a najbliższa rodzina nie jest w stanie takiej pomocy zapewnić.
Naszą rolą jest zagwarantowanie opieki podopiecznym MOPS, w wymiarze i zakresie określonym w decyzji administracyjnej wydanej przez Prezydenta Miasta.
Opieka, którą świadczymy obejmuje usługi gospodarcze, takie jak robienie zakupów czy przygotowanie posiłku, ale również czynności higieniczno- pielęgnacyjne. Często naszymi podopiecznymi są osoby, które ze względu na swoje schorzenia nie wstają z łóżka.
Dział Usług Opiekuńczych Caritas został uruchomiony w budynku w którym właśnie się znajdujemy czyli przy ul. Wyspiańskiego 33, ze względu na bardzo dobrą lokalizację tego obiektu. Jesteśmy w centrum miasta i jednocześnie w bliskiej odległości od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, z którym ściśle współpracujemy przy realizacji tego zadania.

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej posiada szerokie doświadczenie w pracy na rzecz osób potrzebujących. Prowadzimy programy żywnościowe takie jak Spiżarnia, Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową oraz Bank Chleba. W dużej mierze odbiorcami tych programów są osoby w wieku senioralnym.
Z naszego ramienia funkcjonuje Stacja Opieki Caritas, która realizuje zadanie związane z opieką pielęgniarską.
Prowadzimy też kluby seniora, jeden tutaj po sąsiedzku – Klub pod Magnolią, drugi przy ul. Krausa.
Prowadzimy wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego.
Wszystkie te działalności wzajemnie się uzupełniają i dają nam możliwość pomagania w sposób kompleksowy, np. gdy osoba korzystająca z usług opiekuńczych potrzebuje łóżka rehabilitacyjnego jesteśmy w stanie niezwłocznie taki sprzęt zapewnić.
Kiedy w środowisku opiekun spotyka się z ubóstwem, zgłasza taką sytuację koordynatorowi usług opiekuńczych, a my obejmujemy osobę potrzebującą programem żywnościowym.

Bardzo się cieszę, że ta nasza sieć programów pomocowych jest tak rozwinięta, ponieważ dzięki temu możemy pomagać efektywnie i na wielu płaszczyznach.
Cieszy również fakt, że pomimo zdarzeń, które wynikły nagle, mam tutaj na myśli powódź, na którą musieliśmy zareagować szerokim wachlarzem środków pomocowych, jesteśmy w stanie prowadzić długofalowe przedsięwzięcia na rzecz osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

W Dziale Usług Opiekuńczych w dniu 9.04 rozpoczęło się szkolenie dla opiekunek i opiekunów, prowadzone przez Panią Ewę Kuch ze Stowarzyszenia Działamy.
Podczas kursu omawiane będą następujące zagadnienia:
– podstawy wiedzy o polityce społecznej,
– wybrane zagadnienia z psychologii,
– najczęstsze problemy zdrowotne
– opieka nad chorym w domu,
– opieka nad chorym psychicznie,
– rehabilitacja osób w wieku podeszłym ze schorzeniami narządów ruchu,
– wybrane zagadnienia z Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego
– BHP w gospodarstwie domowym chorego