Dar krwi i troska o bliźniego jest wyrazem mądrości Bożej przypomniał bp Piotr Greger, który modlił się 12 lutego w kaplicy bielskiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa wraz z krwiodawcami z całego Podbeskidzia. Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej jednocześnie zainaugurowała po raz szósty diecezjalną edycję ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa „Podaruj kroplę miłości”.
Podczas homilii bp Piotr Greger rozważał na podstawie czytania z Listu św. Jakuba, czym jest mądrość, wskazując, że nie można jej kupić za żadne pieniądze i „nie da się jej nauczyć teoretycznie, pochłaniając nawet najbardziej wartościowe książki”. – Mądrość zdobywa się na kolanach, ona jest owocem trwania przed Bogiem na modlitwie. Tyle będzie w nas mądrości, ile będzie w nas Pana Boga; na tyle będziemy ludźmi mądrymi, na ile będzie w nas Bożej łaski (…) Mądrość wyraża się między innymi roztropnym działaniem.
Zdaniem duchownego, do wymiaru Bożej mądrości można zaliczyć troskę o życie i zdrowie drugiego człowieka poprzez dzielenie się tym, co jest niezastąpione i dlatego ma wartość bezcenną. Proszę przyjąć słowa podziękowania w imieniu tych, którzy zostali obdarowani darem krwi. Grono krwiodawców stanowi niezaprzeczalny dowód, że przykazanie miłości bliźniego jest sprawą priorytetową. To są niezaprzeczalne dowody, potwierdzające bezinteresowność w obszarze budowania silnych, duchowych więzi międzyludzkich – stwierdził Ksiądz Biskup i zauważył, że dawcy nie wiedzą komu, kiedy i w jakich okolicznościach będzie potrzebna ich podarowana krew. – Liczy się człowiek bez względu na wyznanie, religię czy reprezentowany światopogląd. To zapewne jeszcze jeden wymiar Jakubowego modelu życiowej mądrości, czego wam z serca gratuluję – zakończył homilię Ksiądz Biskup.
Dyrektor Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej i diecezjalny koordynator akcji „Podaruj kroplę miłości” ks. Robert Kasprowski zauważył, że inaugurowana po raz szósty kampania zatacza w diecezji, dzięki zaangażowaniu licznych parafii, coraz większe kręgi. – Bez względu na to, czy to się dzieje pod sztandarem Caritas czy PCK, sprawa krwiodawstwa jest niezwykle ważna – zaznaczył kapłan, wyjaśniając, dlaczego tak ważna jest modlitwa o Boże błogosławieństwo dla uczestników tej akcji.
Na koniec krwiodawcy z różnych zakątków diecezji wzięli udział we wspólnym spotkaniu przy stole. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele HDK z Bielska-Białej, Kęt, Wilamowic, Kobiernic, Jaworza, Jasienicy, Łodygowic.
W zorganizowaniu spotkania przy stole pracownikom Caritas pomagali młodzi ze Szkolnego Koła PCK przy bielskiej Szkole Podstawowej 27: Karolina Wydra, Karolina Strzałkowska i Marek Czapracki z opiekunką Elżbietą Bizoń, zaś wszystkim przygrywała kapela „Spod Czoha” z Łękawicy.
Tylko w ramach akcji krwiodawców diecezjalna Caritas uzbierała dotąd ponad 600 litrów krwi. W tym samym czasie na terenie diecezji odbywały się też inne zbiórki krwi organizowane przez PCK lub parafialne kluby krwiodawców.
W diecezji bielsko-żywieckiej krew można oddawać m.in. w: oddziałach terenowych w Bielsku-Białej i Cieszynie (RCKiK Katowice), Oświęcimiu (RCKiK Kraków), Stacjonarnej Ekipie Wyjazdowej w Żywcu (RCKiK Katowice).
„Podaruj Kroplę Miłości” – to kampania społeczna Caritas, która ma na celu promowanie i zachęcanie społeczeństwa do honorowego krwiodawstwa w Polsce. Zainicjowana została podczas Światowego Dnia Chorego w 2012 roku i prowadzona jest nieprzerwanie przez wszystkie Caritas w Polsce. O szczegółach akcji „Podaruj kroplę miłości” wraz z informacjami na temat punktów oddawania krwi można przeczytać na stronie internetowej Caritas.