W dniach 10-12 maja br. diecezjalną Caritas odwiedziły:
- Joanna Błoniarz, koordynator ds. dzieci z pieczy zastępczej z Ukrainy ze strony Caritas Polska,
- Eileen Ihrig, wieloletni pracownik socjalny i specjalista od praw dziecka ze strony Catholic Relief Services (odpowiednik Caritas w Stanach Zjednoczonych) i Caritas Niemcy,
- Zoryana Lukavetska, kierownik programu Caritas Ukraina ds. pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzinami, w ramach tego konkretnego projektu współpracująca z Caritas Niemcy.
W imieniu Caritas Polska, Caritas Niemcy i Catholic Relief Services dziękujemy serdecznie za przyjęcie naszej grupy pracującej wspólnie nad projektem wsparcia w ośrodkach goszczących dzieci z pieczy zastępczej z Ukrainy. – mówi pani Joanna Błoniarz.
Celem wizyty było zebranie informacji, które posłużą do wypracowania przy współudziale Caritas diecezjalnych modelu wsparcia dla tych dzieci, wszystkich zaangażowanych w tę pomoc osób i Caritas diecezjalnych, które wzięły na swoje barki odpowiedzialność za to przedsięwzięcie. Panie odwiedziły 6 placówek naszej diecezji, w których przebywają ukraińscy uchodźcy, tj. Jubileuszowe Centrum Caritas w Bielsku-Białej, Ośrodek Caritas w Istebnej, Dom Matki i Dziecka Caritas w Bielsku-Białej, Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Rajczy, Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Rycerce Górnej oraz Dom Rekolekcyjno-Wypoczynkowy „Orionówka” w Międzybrodziu Bialskim.
W ramach tej wizyty udało się odbyć wszystkie zaplanowane na ten czas działania, czyli:
- Spotkanie z księdzem dyrektorem Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Robertem Kurpiosem, zastępcą dyrektora Grzegorzem Giercuszkiewiczem, osobami odpowiedzialnymi za działania związane z pobytem uchodźców oraz z kierownikami poszczególnych ośrodków;
- Spotkanie z ukraińskimi opiekunami, rodzinami;
- Wspólny posiłek z grupą;
- Obserwacja wybranych działań/zajęć, odbywających się na terenie ośrodka.
Wszystkie spotkania i rozmowy dotyczyły bieżących i bardziej długofalowych potrzeb, problemów oraz rozeznaniu tego, w jaki sposób nasze organizacje mogłyby wspierać działania Caritas diecezjalnej.
Zdajemy sobie sprawę, że każda taka wizyta wiąże się z poświęceniem czasu i energii ze strony osób nas goszczących, że zaburza to codzienny, niewątpliwie z trudem wprowadzony rytm, tym bardziej doceniamy chęć przyjęcia nas i bardzo serdecznie dziękujemy, za możliwość przyjrzenia się z bliska wspaniałej pracy, zaangażowaniu i wszelkim działaniom, które znacznie przekraczają powszechne rozumienie pracy na jednym etacie.
We wszystkich miejscach, które odwiedziliśmy wszyscy rozmawiający z nami goście z Ukrainy wyrażali głęboką wdzięczność, za pomoc którą otrzymują, za Państwa wsparcie, pracę, zaangażowanie i wielką serdeczność. – dodaje pani Joanna Błoniarz.
Po zakończeniu wszystkich wizyt w kilku Caritas Diecezjalnych, zadaniem grupy będzie opracowanie programu wsparcia adresowanego do konkretnych miejsc, które zostały odwiedzone. Adresatem projektu są przede wszystkim dzieci z pieczy zastępczej z Ukrainy, ale również ośrodki goszczące głównie mamy z dziećmi. Caritas Polska planuje, aby owocem sprawozdania było konkretne wsparcie w tych wszystkich obszarach, które według rozeznania CP i CD, najbardziej tego potrzebują.