19 kwietnia br., w Klubie Seniora Caritas „Na Obszarach” odbyły się zajęcia realizowane w ramach projektu „Emerytura to nie nuda 2.0” w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych edycja 2018. Spotkanie prowadziła Jolanta Tereszkiewicz – doradca finansowy.

Jak przyznali sami uczestnicy spotkania, seniorzy to klienci często o niskiej świadomości finansowej. W zalewie przeróżnych ofert finansowych, proponowanych nierzadko przez telefon, starsi ludzie na każdym kroku narażeni są na potencjalne oszustwa. Podczas spotkania, cieszącego się dużym zainteresowaniem Seniorów, poruszono następujące zagadnienia:

1. Jakie są niebezpieczeństwa w bankowości internetowej
  2. Korzystanie z blokady w aplikacji w telefonie
  3. Jak działają piramidy finansowe np. Amber Gold
  4. Omówienie kredytu we frankach szwajcarskich Ważne! banki nie udzielają kredytów w innej walucie niż się zarabia
  5. Niebezpieczeństwa korzystania z bankomatów
  6. Falsyfikaty monet i banknotów
  7. Kradzieże danych osobowych, dowodów tożsamości
  8. Kredyty i pożyczki – RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania
  9. Zapytanie o długi skonsolidowane. Odpowiedź: Najlepiej iść do banku i porozmawiać o rozłożeniu na raty, lub o zawieszenie spłacania rat
  10. Ubezpieczenia – czym człowiek starszy tym więcej płaci
  11. Pełnomocnictwa
  12. Odwrócona hipoteka
  13. Kredyty hipoteczne

Uczestnicy spotkania mieli możliwość wyjaśnienia wątpliwości związanych zwłaszcza z nowymi technologiami w usługach finansowych.

Zapraszamy na kolejne spotkania w Klubie Seniora Caritas „Na Obszarach”. Plan kolejnych spotkań w kwietniu.

Zapisy na zajęcia telefonicznie 695 602 291 lub w Klubie Seniora na Obszarach przy kościele NMP Fatimskiej, ul. Krausa 40.