O tym, że Chrystus ogłosił dwa tysiące lat temu największą kartę wielkiej rodziny, oraz że słuchanie Boga i czytanie Jego słowa jest gwarancją przynależności do „mega-rodziny Bożej” zapewnił biskup Roman Pindel, który 8 września w Żywcu zainaugurował kolejny rok formacyjny z udziałem wspólnot dziecięcych oraz młodzieżowych. W żywieckim amfiteatrze pod Grojcem modlono się podczas Mszy św. i uwielbiano Boga podczas koncertu ewangelizacyjnego. Wśród licznie zgromadzonej młodzieży byli wolontariusze Caritas, którzy uczestniczyli w procesji z darami.

W homilii bp Pindel nawiązał do obchodzonego w tym dniu w Kościele święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Duchowny zwracając się do dzieci i młodzieży, porównał udział w sobotniej liturgii do uczestnictwa w urodzinowym przyjęciu. „Zostaliśmy zaproszeni na urodziny Maryi. Przyszła na świat ponad 2 tys. lat temu. Nie jest ważne, ile już razy ludzie obchodzili Jej urodziny. Ważne, że Ona jest niezwykła” – zaznaczył kaznodzieja i nawiązał do słów Jezusa, który odpowiadając na słowa błogosławieństwa pod adresem Jego Matki, wskazał, że szczęśliwym może być każdy, kto „słucha słowa Bożego i zachowuje je”.

„Jezus w ten sposób ogłosił kartę wielkiej rodziny, największą kartę wielkiej rodziny. Może miliard będzie takich dorosłych, dzieci, młodych ludzi, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je. W ten sposób należą do rodziny Bożej, rodziny Jezusa. Każdy jest do niej zaproszony. Spróbuj słuchać Boga, czytać słowo Boże, spróbuj zrozumieć, co Bóg do ciebie mówi i spróbuj to zrobić. Już przez to należysz do wielkiej mega-rodziny Bożej” – podkreślił hierarcha i zaznaczył, że to Jezus pierwszy zaprosił wszystkich na urodziny Maryi”. „Maryja najbardziej z ludzi słuchała słowa Bożego i była najbardziej posłuszna” – dodał i poprosił, by przychodzić do Maryi nie tylko z okazji urodzin. „Życzę wam, by te dzisiejsze urodziny Maryi były dobrym początkiem naszych spotkań w parafii, w szkole. Zaczynamy od urodzin Maryi, by jeszcze bardziej należeć do tej mega-rodziny Bożej.

Inauguracja roku formacyjnego odbyła się po raz 26. w historii diecezji i po raz 5. w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem, w którym zmieściło się tym razem około 2 tys. osób. Byli to przedstawiciele większości wspólnot dziecięcych i młodzieżowych oraz członkowie Wspólnoty Ruchu Światło-Życie i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Wśród uczestników inauguracyjnej modlitwy byli Wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas.

Po liturgii, w koncercie ewangelizacyjnym wystąpił zespół SECiM, związany ze Szkołą Ewangelizacji Cyryl i Metody. Spotkanie, które poprowadzili Rafał i Marta Sawiccy z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, zakończyło błogosławieństwo.