Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to akcja, dzięki której Polacy mogą w prosty sposób pomóc potrzebującym wsparcia dzieciom. W ramach jej 26. edycji Caritas przygotowała ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Środki zebrane dzięki dystrybucji świec będą przeznaczone na pomoc dla dzieci w Polsce i za granicą.  Inauguracja tegorocznej edycji akcji odbyła się 26 listopada w Centrum Kultury Prawosławnej im. Św. Cyryla i Metodego w Warszawie.  W samej Diecezji Bielsko-Żywieckiej w parafiach czeka na ofiarodawców 93 tys. świec.

Na wakacje, posiłki i stypendia

Pozyskane podczas akcji fundusze umożliwią zapewnienie dzieciom wakacyjnego wypoczynku, bezpłatnych posiłków, stypendiów oraz wsparcia w rehabilitacji i leczeniu.

– W tym roku z Wakacyjnej Akcji Caritas, jednej z inicjatyw realizowanych m.in. dzięki Wigilijnemu Dziełu Pomocy Dzieciom, skorzystało ok. 25 tys. dzieci z całej Polski. Na potrzeby ich wypoczynku wykorzystano ośrodki własne Caritas i ponad 100 wynajętych ośrodków wypoczynkowych – informuje ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Idea świątecznej świecy Caritas rozpowszechnia się również poza granicami naszego kraju. Dzięki ofiarności Polaków, biorących udział w ubiegłorocznej edycji akcji, udało się odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo, zniszczoną na skutek działań wojennych. W tym roku część środków zostanie przeznaczona na pomoc dla dzieci z dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli.

Światło łączy Polaków

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku, podczas adwentu, świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos.

Jak wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom?

Odbierając świecę Caritas w parafii lub placówce Caritas; wysyłając sms o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT); dokonując płatności online lub wypełniając przelew – dane na stronie wigilijnedzielo.caritas.pl.

W Diecezji Bielsko-Żywieckiej w tym roku 2019 do parafii trafiło 93 tys. świec. Dochód ze sprzedaży świec w parafiach przeznaczony jest na działalność charytatywną prowadzoną w parafii.

Przypomnijmy, że w 2015 r. rozprowadzono w Diecezji Bielsko-Żywieckiej 88 tys. świec, w roku 2016 roku było ich już 92 tys., a w roku 2017 rozprowadzono 90 tys. świec. W ubiegłym 2018 roku rozdysponowano 85 tys. świec.

Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, Diecezja Bielsko-Żywiecka pozostaje w ścisłej czołówce w liczbie rozprowadzonych świec w Polsce.