W ramach projektu „Jesteśmy sobie potrzebni” realizowanego z programu „Aktywni+” seniorzy z Klubu Seniora „Pod Magnolią” w lipcu br. wybrali się na wycieczkę do Brennej, która była połączona z warsztatami robienia ziołowych świec.

Pierwszym punktem wyjazdu była „Karczma pod Skalite”, gdzie seniorzy spożyli mały posiłek, po którym spacerem wzdłuż rzeki Brennicy dotarli do Centrum Brennej. Następnie udali się do Beskidzkiego Domu Zielin „Przytulia” na zamówione wcześniej Warsztaty. Tam instruktorka – pani Maja opowiedziała o zastosowaniu ziół i dodatków dekoracyjnych, które uczestnicy wykorzystywali do tworzenia świec oraz pomagała uczestnikom w tworzeniu oryginalnych dzieł. Po zakończonych warsztatach zrelaksowani i z pachnącymi świecami seniorzy wrócili do Bielska-Białej. W wydarzeniu uczestniczyło 18 osób.

Natomiast pod koniec lipca odbyła się wycieczka do Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej. Pierwszą atrakcją na miejscu były zamówione warsztaty filcowania na mokro prowadzone pod kierunkiem Instruktorki w jednej z zabytkowych chat skansenu.

Podczas zajęć sfilcowywaliśmy wielokolorowy podkład, z którego po wyschnięciu powstały ozdobne broszki. Po Warsztatach na smaczny obiad przyjął nas bardzo gościnny Team „Karczmy u Richarda”, gdzie odpoczęliśmy w miłym klimacie karczmy oraz ogródka wokół obiektu i podążyliśmy na zwiedzanie Zagrody Wsi Pszczyńskiej pod kierunkiem Pani Przewodnik. Skansen otwarto w połowie lat 70-tych. Na około 2 hektarach Parku pszczyńskiego zgromadzono kilkanaście obiektów architektury drewnianej podarowanej lub odkupionej od okolicznych mieszkańców. Obiekty były demontowane i złożone ze starannością szczegółów na przygotowanym terenie Wyposażone w meble, sprzęty i mnóstwo drobiazgów z czasów, kiedy były zamieszkiwane tworzą bardzo ciekawą etnograficzną wystawę minionej kultury. Pełni miłych wrażeń ze stworzonym przez nas rękodziełem i mając w pamięci nowe atrakcyjne miejsce wróciliśmy do Bielska – wspomina Małgorzata Derkacz – koordynatorka zajęć w Klubie Seniora.

Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz osób starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.