Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej przyłączyła się do programu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”, który polega na objęciu wsparciem finansowym rodzin, które zostały poszkodowane z powodu działań wojennych na Bliskim Wschodzie. Dołącz do Rodziny Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej i wspieraj razem z nami rodziny syryjskie!

Rodzina pomaga rodzinie

Akcja Caritas Polska „Rodzina Rodzinie” polega na wsparciu konkretnych rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Mogą im pomagać osoby indywidualne, rodziny, stowarzyszenia, wspólnoty i parafie.

Parafie pomagają rodzinom w Syrii

O objęcie opieką rodzin syryjskich poprosił w swoim komunikacie na Wielki Post biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Prośba o włączenie się w akcję Caritas Polska „Rodzina rodzinie” została skierowana do każdej wspólnoty parafilanej. – Proszę, aby każda parafia naszej diecezji pomogła przynajmniej jednej syryjskiej rodzinie wskazanej przez Caritas Polska. Wdzięczny za waszą służbę, prośbę tę polecam duszpasterzom, katechetom, członkom zespołów charytatywnych, wolontariuszom Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. Stajemy wobec bardzo konkretnej możliwości świadczenia jałmużny wielkopostnej. Odczytajmy tę możliwość jako znak czasu. Księży Proboszczów proszę o koordynację tego dzieła w parafiach – zaapelował do swich diecezjan biskup Roman Pindel, który sam zarejestrował się na portalu Caritas i zadeklarował pomoc syryjskiej rodzinie przez pół roku.

Do akcji, którą koordynuje Caritas diecezjalna, włączyło się w ciągu kilku dni kilkanaście parafii. Niektóre potwierdziły swoje zaangażowanie w tę formę pomocy, trwające już od dłuższego czasu. Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej otrzymuje i rejestruje na bieżąco kolejne zgłoszenia do akcji.

Jak możesz pomóc?

1. Bezpośrednio „adoptując” jedną syryjską rodzinę na okres pół roku za pośrednictwem portalu www.rodzinarodzinie.caritas.pl.

2. Składając jednorazowo bądź systematycznie ofiarę w swojej parafii. W wielu parafiach Diecezji Bielsko-Żywieckiej pojawiły się specjalne skarbonki lub są prowadzone zbiórki na ten cel.

3. Można również dołączyć do Rodziny Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, która gromadzi na specjalnym koncie nawet najdrobniejsze i jednorazowe wpłaty od osób chcących wesprzeć to dzieło. Ze wszystkich małych i dużych wpłat, które wpłyną na konto Pekao 56 1240 1170 1111 0010 4950 6791 Caritas zadeklaruje pomoc syryjskim rodzinom.

Wszelkie informacje, jak żyją rodziny w ogarniętej wojną Syrii i w jaki sposób możemy im pomóc można znaleźć na stronie internetowej www.rodzinarodzinie.caritas.pl

Lista Parafii, które przystąpiły do akcji w diecezji (wg kolejności zgłoszeń):

 1. Parafia Najświętszego Serca Pana Juzusa – Bronów
 2. Parafia Św. Jana Kantego – Malec
 3. Parafia MB Wspomożenia Wiernych – Czechowice-Dziedzice
 4. Parafia Św. Stanisława BM – Andrychów
 5. Parafia Św. Małgorzaty – Dębowiec
 6. Parafia Opatrzności Bożej – Ligota
 7. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego – Stara Wieś
 8. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa – Pewel Mała
 9. Parafia Parafia Najświętszego Serca Pana Juzusa – Pietrzykowice
 10. Parafia Niepokalanego Serca NMP – Krzyżowa
 11. Parafia Św. Jana Chrzciciela – Brenna
 12. Parafia Trójcy Przenajświętszej – Wilamowice
 13. Parafia Św. Michała Archanioła – Łękawica
 14. Parafia Św. Floriana – Żywiec
 15. Parafia Najświętszego Serca NMP – Wieprz
 16. Parafia Św. Bartłomieja – Lipowa
 17. Parafia Św. Maksymiliana Męczennika – Oświęcim
 18. Parafia Św. Maksmiliana – Żywiec-Oczków
 19. Parafia Narodzenia NMP – Bielsko-Biała Lipnik
 20. Parafia Narodzenia Św. Jana Chrzciciela – Cieszyn
 21. Parafia Św. Macieja – Bielany
 22. Parafia Św. Andrzeja Apostoła – Osiek
 23. Parafia Św. Jerzego – Cieszyn
 24. Parafia Św. Marcina – Pisarzowice
 25. Parafia Św. Mateusza – Ogrodzona
 26. Parafia Św. Barbary – Bielsko-Biała Mikuszowice
 27. Parafia Matki Boskiej Różańcowej – Skoczów
 28. Parafia Św. Michała Archanioła – Wilkowice