Honorowe Krwiodawstwo jest powszechnie znane w naszym kraju, niemniej jednak wymaga ono nieustannej promocji.
Często nie zdajemy sobie sprawy,
że ten nasz mały gest jest dla kogoś wielkim darem
– darem wiary w drugiego człowieka.
Darem nadziei na wyleczenie.
Darem bezinteresownej miłości bliźniego.

Tyle krwi oddali
Honorowi Krwiodawcy
z Diecezji Bielsko-Żywieckiej
w ramach akcji
Podaruj kroplę miłości
w latach 2012-2017

W naszej Diecezji
krew można oddawać w:

– Oddziałach Terenowych w Bielsku-Białej i Cieszynie (RCKiK Katowice)
– Oświęcimiu (RCKiK Kraków)
– Stacjonarnej Ekipie Wyjazdowej w Żywcu (RCKiK Katowice)

Gdzie można oddać krew?
(RCKiK Katowice)

Gdzie można oddać krew?
(RCKiK Kraków)

Podaruj Kroplę Miłości – to kampania społeczna Caritas, która ma na celu promowanie i zachęcanie społeczeństwa do honorowego krwiodawstwa w Polsce. Zainicjowana została podczas Światowego Dnia Chorego w 2012 roku i prowadzona jest nieprzerwanie przez wszystkie Caritas w Polsce.

Inicjatywa ta zrodziła się z potrzeby serca pracowników i wolontariuszy Caritas – pomocy drugiemu człowiekowi w wielorakich formach, nie tylko materialnych. Caritas pomaga ubogim, bezdomnym, niepełnosprawnym, poszkodowanym w kataklizmach, jednak pomoc to nie tylko zabezpieczenie bytu. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo drugi człowiek potrzebuje wsparcia, a w szczególności – chory. Myślimy stereotypowo, że najważniejszym darem jest pieniądz – tymczasem dar to przede wszystkim czas i miłość (przypominał o tym kardynał Stefan Wyszyński). Kampania swoim hasłem: „Znajdź czas! Podaruj kroplę miłości” motywuje do daru niematerialnego. Pokazuje, że możemy podarować więcej niż myślimy.

Honorowe krwiodawstwo, choć powszechnie znane i praktykowane potrzebuje ciągłej promocji. Oddanie „kropli” krwi to jeden z najcenniejszych darów, to danie drugiemu wiary – często traconej w wyniku choroby, to nadzieja na wyleczenie, to dar chrześcijańskiej miłości bliźniego. To niewiele, a zarazem najwięcej, bo krew to życie.

W ramach kampanii Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi oraz partnerami, np.: Polskim Czerwonym Krzyżem, zakładowymi i parafialnymi Klubami Honorowych Krwiodawców, organizują akcje zbierania krwi. Są to akcje mobilne – przy użyciu specjalnych ambulansów oraz organizowane stacjonarnie, w siedzibach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach parafialnych i innych. Prowadzone są również akcje informacyjne w mediach ogólnopolskich i lokalnych oraz wydawane ulotki, plakaty i materiały promujące.

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W Bielsku-Białej kampania odbywa się zawsze we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach i Krakowie. Dzięki tej współpracy możliwa jest zbiórka krwi w Oddziałach Terenowych (OT RCKiK), Stacjonarnych Ekipach Wyjazdowych, jak również w specjalistycznych, mobilnych ambulansach.

W naszej Diecezji krew można oddawać w Oddziałach Terenowych w Bielsku-Białej i Cieszynie (RCKiK Katowice), Oświęcimiu (RCKiK Kraków) i Stacjonarnej Ekipie Wyjazdowej w Żywcu (RCKiK Katowice).

Krew w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia 2016

Akcja „Podaruj Kroplę Miłości” wpisuje się, jako szczególnie ważna akcja charytatywna, w kolejne Tygodnie Miłosierdzia rozpoczynające się w Kościele katolickim w niedzielę Bożego Miłosierdzia.

W roku 2016, który był Nadzwyczajnym Rokiem Jubileuszu Miłosierdzia, akcja „Podaruj Kroplę Miłości” zostania zainaugurowana 11 lutego podczas 24. Światowego Dnia Chorego.

3-9 kwietnia 2016 > 72. Tydzień Miłosierdzia. Zachęcamy do oddawania krwi, które jest wyrazem czynnej miłości bliźniego. Ofiarowaniem daru najcenniejszego jakim jest krew.

21-31 lipca 2016 > Jednym z najważniejszych zadań w związku z wizytą Ojca Świętego Franciszka w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży jest zapewnienie właściwych zapasów cennego leku jakim jest krew.

Dar krwi w hołdzie Męczennikowi

10 września, 2018|0 Comments

Z okazji zbliżających się urodzin oraz imienin bł. O. Michała Tomaszka, 22 września przy Urzędzie Gminy w Łękawicy w godzinach od 9.00 do 13.00 zostanie przeprowadzona akcja krwiodawstwa. Akcja odbędzie się podczas Biegu  im. bł.

Strumień krwi dla bliźniego

10 kwietnia, 2018|0 Comments

W Niedzielę Miłosierdzia, 8 kwietnia br., w Parafii św. Barbary w Strumieniu dokładnie o godzinie 9.00 rozpoczęła się akcja krwiodawstwa pod patronatem Caritas "Podaruj kroplę miłości". Zebrano 24,75 litry krwi, która jest cennym darem miłości

Oddaj krew w Niedzielę Miłosierdzia

3 kwietnia, 2018|0 Comments

„Podaruj Kroplę Miłości” - pod tym hasłem powstały niedawno Klub Honorowych Dawców Krwi przy parafii św. Barbary w Strumieniu organizuje w niedzielę Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia br., akcję oddawania krwi i rejestracji do bazy potencjalnych

Krwiodawcy modlili się z Caritas

13 lutego, 2018|0 Comments

Dar krwi i troska o bliźniego jest wyrazem mądrości Bożej przypomniał bp Piotr Greger, który modlił się 12 lutego w kaplicy bielskiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa wraz z krwiodawcami z całego Podbeskidzia. Caritas Diecezji