Project Description

Przyłącz się do akcji Tornister pełen uśmiechów

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej rozpoczyna po raz XIII. wraz z Caritas Polska ogólnopolską akcję "Tornister pełen uśmiechu" na nowy rok szkolny 2021/2022. Akcja ma na celu przygotowanie wyprawki szkolnej dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji życiowej, tak aby nowy rok szkolny mogły rozpocząć z uśmiechem.

Od 2018 roku Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej uruchomił możliwość płatności elektronicznych i "Plecak pełen uśmiechów" można ofiarować wirtualnie. Oczywiście plecak z wyprawką i uśmiech obdarowanego dziecka są jak najbardziej realne.

WPŁAĆ DOWOLNĄ OFIARĘ

Twoje 50 zł to zakup 1 tornistra dla dziecka

Twoje 100 zł to zakup 1 wyprawki dla dziecka

Twoje 150 zł to zakup 1 tornistra z wyprawką

Uśmiechnijmy się do swoich Księży Proboszczów
o „Tornister pełen uśmiechów”! 

Plecak w Parafii

Akcja polega na tym, że wierni zabierają do domu wystawiony w kościele pusty plecak i sami uzupełniają go przyborami szkolnymi. Wypełniony, na przykład po tygodniu, odnoszą z powrotem do kościoła, aby mogło nim zostać obdarowane jakieś konkretne, wskazane przez parafię dziecko.

Akcja ta w wielu parafiach naszej Diecezji cieszy się dużą popularnością. Parafianie nie tylko dbają o to, aby plecak pełen był wszelakich przyborów potrzebnych dzieciom do szkoły. Często dekorują „swoje” plecaki przypinając do nie zawieszki-maskotki bądź naszywając różne znaczki: motylki, kwiatuszki, zwierzątka.

Przepis na Tornister pełen uśmiechów w parafii

 1. Odbierz z parafii pusty plecak.

 2. Wypełnij plecak przyborami szkolnymi.

 3. Odnieś pełny plecak do parafii.

Indywidualne wsparcie

Darczyńcy indywidualni mogą zgłaszać się do biura Caritas celem zakupienia plecaka i wyposażenia go we własnym zakresie lub mają możliwość zakupienia gotowego tornistra z wyprawką. Często są to osoby, które w tak sympatyczny sposób dają innym przykład pomocy potrzebującym.  Darczyńcy mogą również do biura Caritas przynieść wyprawkę szkolną dla dziecka, którą uzupełnimy tornister i przekażemy ubogim dzieciom.

Akcja ma charakter długofalowy, gdyż przekazane artykuły służą dziecku przez cały rok szkolny.

 

Strona akcji ogólnopolskiej, na której można znaleźć więcej informacji i materiały wideo

Aktualności

Tornister Pełen Uśmiechów – finał akcji w Cieszynie

Przedstawiamy zakończenie akcji "Tornister Pełen Uśmiechów". W działania jak co roku włączyło się Szkolne Koło Caritas w Szkole Podstawowej nr 7 w Cieszynie przy wsparciu Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cieszynie-Krasnej. Bardzo dziękujemy

Darowizna od Młodej Pary

W pierwszym dniu szkoły jako Caritas otrzymaliśmy niecodzienny prezent. Były to dary ofiarowane przez Agatę i Łukasza - nowożeńców, którzy wykazali się niezwykłą wrażliwością w pierwszym dniu swojej wspólnej drogi życiowej i pomyśleli o

Finał akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”

Koniec sierpnia to dla wszystkich dzieci czas oczekiwania na rozpoczynający się rok szkolny, czas przygotowywania plecaków, szykowania książek, zeszytów i piórników. Niestety nie każde dziecko może cieszyć się zbliżającą się szkołą, gdyż brak mu

Wesołe tornistry od górników

Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej wsparła najbardziej potrzebujące dzieci, obdarowując je szkolnymi wyprawkami. W ten sposób kompania węglowa włączyła się w akcję Caritas „Tornister pełen uśmiechów”. Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej to mieszkańcy przede wszystkim dwóch diecezji

Minister z plecakiem

26 sierpnia odwiedził biuro Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed. Wspólnie z Dyrektorem Caritas spakowali kolejne plecaki z wyprawką szkolną w ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów". Tradycji stało się zadość i jak co roku,

Archiwum

W Diecezji Bielsko-Żywieckiej nowy rok szkolny z uśmiechem rozpoczęło:

w roku szkolnym 2015/2016: 500 dzieci
w roku szkolnym 2016/2017: 700 dzieci
w roku szkolnym 2017/2018: 850 dzieci
w roku szkolnym 2018/2019: 500 dzieci (w tym 100 z Ukrainy i Białorusi)

Przyłącz się do akcji Tornister pełen uśmiechów

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej raz 10. przeprowadził akcję „Tornister pełen uśmiechu” na nowy rok szkolny 2018/2019. Akcja ma na celu przygotowanie wyprawki szkolnej dziecku z rodziny wielodzietnej lub o niższym statusie materialnym, tak aby nowy rok szkolny mogły rozpocząć z uśmiechem.

W 2018 roku po raz pierwszy umożliwiliśmy zakup plecaka i wyprawki szkolnej przez Internet. Darczyńcy mogli włączyć się w akcję poprzez płatności elektroniczne DotPay.

 • Wpłacone 25 zł to zakup 1 tornistra dla dziecka
 • Wpłacone 75 zł to zakup 1 wyprawki dla dziecka
 • Wpłacone 100 zł to zakup 1 kompletu (tornister z wyprawką)

Plecak w Parafii

Akcja polega na tym, że wierni, zwłaszcza Ci, którzy jeszcze nie mają na utrzymaniu dziecka w wieku szkolnym albo dziecko już skończyło szkołę (ale wiedzą ile to kosztuje!) zabierają do domu, wystawiony w kościele pusty plecak i sami uzupełniają go przyborami szkolnymi. Wypełniony, na przykład po tygodniu, odnoszą z powrotem do kościoła, aby mogło nim zostać obdarowane jakieś konkretne, wskazane przez parafię dziecko.

Akcja ta w wielu parafiach naszej Diecezji cieszy się dużą popularnością. – Parafianie nie tylko dbają o to by plecak pełen był wszelakich przyborów potrzebnych dzieciom do szkoły. Często dekorują „swoje” plecaki przypinając do nie zawieszki-maskotki bądź naszywając różne znaczki: motylki, kwiatuszki, zwierzątka – cieszy się ks. Robert i dodaje, że śmiało można tę akcję uznać za pomoc długofalową, gdyż przekazane artykuły służą dziecku przez cały rok szkolny.

Przepis na Tornister pełen uśmiechów

 1. Odbierz z parafii pusty plecak.

 2. Wypełnij plecak przyborami szkolnymi.

 3. Odnieś pełny plecak do parafii.

Plecak na Wschód

W 2018 roku ze względu na rządowy program wyprawki szkolnej dla polskich dzieci (świadczenie „Dobry Start”, nazywane też 300+) akcję zadedykowaliśmy również dzieciom z Białorusi, Litwy i Ukrainy.

Zależy nam, aby dzieci szczególnie z rodzin polonijnych, miały łatwiejszy start. Księża Misjonarze pochodzący z naszej Diecezji, którzy posługują w parafiach na Wschodzie, już teraz zgłaszają takie potrzeby. Zakup wyprawki szkolnej dla dziecka na Ukrainie czy Białorusi oznacza nierzadko wydatek całej pensji rodzica.

Ponad 100 plecaków wraz z wyprawką przekazaliśmy dzieciom polonijnym z Ukrainy, które brały udział w koloniach polonijnych w Jubileuszowym Centrum Caritas w Lipniku w drugiej połowie sierpnia 2018 roku.

„Tornistry pełne uśmiechów” odebrali dla młodych polonusów ze swoich parafii księża prowadzący duszpasterstwo na Wschodzie (Ukraina i Białoruś).

Tornister pełen uśmiechów. Edycja 9, rok 2017/2018

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej raz 9. rozpoczyna ogólnopolską akcję „Tornister pełen uśmiechu” na nowy rok szkolny 2017/2018. Akcja ma na celu przygotowanie wyprawki szkolnej dziecku z rodziny wielodzietnej lub o niższym statusie materialnym, tak aby nowy rok szkolny mogły rozpocząć z uśmiechem.

W Diecezji Bielsko-Żywieckiej nowy rok szkolny 2015/2016 z uśmiechem rozpoczęło ponad 500 dzieci, a w roku szkolnym 2016/2017 było ich już niemalże 700.

Plecak w Parafii

Akcja polega na tym, że wierni, zwłaszcza Ci, którzy jeszcze nie mają na utrzymaniu dziecka w wieku szkolnym albo dziecko już skończyło szkołę (ale wiedzą ile to kosztuje!) zabierają do domu, wystawiony w kościele pusty plecak i sami uzupełniają go przyborami szkolnymi. Wypełniony, po tygodniu, odnoszą z powrotem do kościoła, aby mogło nim zostać obdarowane jakieś konkretne, wskazane przez parafię dziecko – wyjaśnia ks. Robert Kasprowski – dyrektor diecezjalnej Caritas.

Akcja ta w wielu parafiach naszej Diecezji cieszy się dużą popularnością. – Parafianie nie tylko dbają o to by plecak pełen był wszelakich przyborów potrzebnych dzieciom do szkoły. Często dekorują „swoje” plecaki przypinając do nie zawieszki-maskotki bądź naszywając różne znaczki: motylki, kwiatuszki, zwierzątka – cieszy się ks. Robert i dodaje, że śmiało można tę akcję uznać za pomoc długofalową, gdyż przekazane artykuły służą dziecku przez cały rok szkolny.

Przepis na Tornister pełen uśmiechów

 1. Weź z parafii pusty plecak.
 2. Wypełnij plecak przyborami szkolnymi.
 3. Odnieś pełny plecak do parafii.

Uśmiechnijmy się do swoich Księży Proboszczów o „Tornister pełen uśmiechów”! 

Zapraszamy do oglądania materiału filmowego o akcji Tornister pełen uśmiechów w TVP3 Telewizja Katowice

Tornister pełen uśmiechów. Edycja 8, rok 2016/2017

Parafie biorące udział w akcji 2016 (wg kolejności przystępowania)

 1. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego – Stara Wieś
 2. Parafia Świętego Urbana – Hecznarowice
 3. Parafia Świętego Jozafata Kuncewicza – Marklowice Górne
 4. Parafia NMP Królowej Polski – Pogórze
 5. Parafia Świętego Jana Sarkandra – Górki Wielkie
 6. Parafia Świętego Mikołaja – Pierściec
 7. Parafia Matki Bożej Różańcowej – Skoczów-Górny Bór
 8. Parafia Niepokalanego Serca NMP – Wieprz koło Żywca
 9. Parafia Świętego Józefa – Oświęcim
 10. Parafia Świętego Maksymiliana Męczennika – Oświęcim
 11. Parafia Świętego Andrzeja Apostoła – Osiek
 12. Parafia Świętego Bartłomieja – Czaniec
 13. Parafia Wszystkich Świętych – Zarzecze
 14. Parafia Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa – Bystra Krakowska
 15. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa – Pietrzykowice
 16. Parafia Matki Bożej Pocieszenia – Rybarzowice
 17. Parafia Św. Marii Magdaleny – Mazańcowice
 18. Parafia Św. Marii Magdaleny – Cieszyn
 19. Parafia Najświętszego Serca Jezusowego – Cieszyn-Krasna
 20. Parafia Św. Barbary – Mikuszowice Krakowskie
 21. Parafia Narodzenia NMP – Lipnik
 22. Parafia Chrystusa Króla – Leszczyny
 23. Parafia Św. Franciszka z Asyżu – Wapienica
 24. Parafia Św. Stanisława BM – Stare Bielsko
 25. Parafia Św. Maksymiliana Kolbego – Aleksandrowice
 26. Parafia Św. Andrzeja Boboli – Bielsko-Biała
 27. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa – Bielsko-Biała
 28. Parafia Narodzenia Jana Chrzciciela – Cieszyn Mnisztwo
 29. Parafia Św. Jerzego – Cieszyn Puńców
 30. Parafia Św. Michała Archanioła – Wilkowice
 31. Parafia Matki Bożej Bolesnej – Jawiszowice Brzeszcze
 32. Parafia Michała Archanioła – Goleszów
 33. Parafia Św. Marcina – Leszna Górna
 34. Parafia Św. Józefa – Zabrzeg
 35. Parafia Św. Macieja – Andrychów

Plecak w Parafii

Akcja polega na tym, że wierni, zwłaszcza Ci, którzy jeszcze nie mają na utrzymaniu dziecka w wieku szkolnym albo dziecko już skończyło szkołę (ale wiedzą ile to kosztuje!) zabierają do domu, wystawiony w kościele pusty plecak i sami uzupełniają go przyborami szkolnymi. Wypełniony, po tygodniu, odnoszą z powrotem do kościoła, aby mogło nim zostać obdarowane jakieś konkretne, wskazane przez parafię dziecko – wyjaśnia ks. Robert Kasprowski – dyrektor diecezjalnej Caritas.

Akcja ta w wielu parafiach naszej Diecezji cieszy się dużą popularnością. – Parafianie nie tylko dbają o to by plecak pełen był wszelakich przyborów potrzebnych dzieciom do szkoły. Często dekorują „swoje” plecaki przypinając do nie zawieszki-maskotki bądź naszywając różne znaczki: motylki, kwiatuszki, zwierzątka – cieszy się ks. Robert i dodaje, że śmiało można tę akcję uznać za pomoc długofalową, gdyż przekazane artykuły służą dziecku przez cały rok szkolny.

Przepis na Tornister pełen uśmiechów

 1. Weź z parafii pusty plecak.
 2. Wypełnij plecak przyborami szkolnymi.
 3. Odnieś pełny plecak do parafii.

Uśmiechnijmy się do swoich Księży Proboszczów o „Tornister pełen uśmiechów”! 

VIP z plecakiem

W naszej Diecezji do akcji włączają się, wzorem akcji ogólnopolskiej, znane osoby. W zeszłym roku swój plecak przygotowali Ksiądz Biskup Piotr Greger, pracownicy Kurii diecezjalnej, politycy i samorządowcy (Poseł RP Stanisław Szwed – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), sportowcy i dziennikarze.

W tym roku, w 8. edycji akcji na rok 2016/2017, chcemy zachęcić Przedsiębiorców, Właścicieli firm i zakładów usługowych, aby zostali „plecakowymi VIP-ami”.

– Zapraszamy Sponsorów, aby zakupili plecak w Caritas diecezjalnej i taki plecak z ufundowaną przez siebie wyprawką szkoną przekazali na przykład pracownikom, których dzieci rozpoczynają po raz pierwszy rok szkolny   . Może w sąsiedztwie siedziby Państwa Firmy mieszka dziecko, któremu sprawicie w ten sposób radość. Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorców może przybrać bardzo sympatyczny, sąsiedzki, przyjacielski wymiar  – proponuje ks. Robert Kasprowski, dyrektor Caritas Diecezji  Bielsko-Żywieckiej.

Można również przekazać na konto Caritas (Bank Pekao 47 1240 1170 1111 0010 6323 0610) darowiznę w wysokości 100 zł. W ten sposób sfinansujecie Państwo plecak z wyprawką, który poprzez wolontariuszy Parafialnych Zespołów Charytatywnych trafi do najbardziej potrzebujących dzieci.

Plecak bez wychodzenia z domu 

Ogólnopolską akcję „Tornister pełen uśmiechów” można wesprzeć wysyłając SMS z hasłem TORNISTER na numer 72052. Koszt to 2,46 z vat. 

Można przekazać darowiznę na konto Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej w wysokości 100 zł. Bank Pekao: 47 1240 1170 1111 0010 6323 0610 tytuł przelewu: TORNISTER. W ten sposób sfinansujecie Państwo plecak z wyprawką, który poprzez wolontariuszy Parafialnych Zespołów Charytatywnych trafi do najbardziej potrzebujących dzieci.

Artykuły na temat 8. edycji akcji Tornister pełen uśmiechów

2016-07-18 Plecak jak ciepłe bułeczki

2016-07-12 Niezwykle ważne tornistry

2016-07-08 Tornister pełen uśmiechu

Tornister pełen uśmiechów.Edycja 7, rok 2015/2016

Po raz siódmy Caritas Polska i Caritas Diecezjalne przeprowadziły akcję pomocy dzieciom: Tornister pełen uśmiechów. Akcja miała na celu przygotowanie wyprawki szkolnej dziecku z rodziny wielodzietnej lub o niższym statusie materialnym, tak aby nowy rok szkolny dzieci mogły rozpocząć z uśmiechem.

Akcja polega na tym, że wierni, zwłaszcza Ci, którzy jeszcze nie mają na utrzymaniu dziecka w wieku szkolnym albo dziecko już skończyło szkołę (ale wiedzą ile to kosztuje!) zabierają do domu, wystawiony w kościele pusty plecak i sami uzupełniają go przyborami szkolnymi. Wypełniony, po tygodniu, odnoszą z powrotem do kościoła, aby mogło nim zostać obdarowane jakieś konkretne, wskazane przez parafię dziecko – wyjaśnia ks. Robert Kasprowski – dyrektor diecezjalnej Caritas.

Akcja ta w wielu parafiach naszej diecezji cieszy się dużą popularnością. – Parafianie nie tylko dbają o to by plecak był pełen wszelakich przyborów potrzebnych dzieciom do szkoły. Często dekorują „swoje” plecaki przypinając do nie zawieszki-maskotki bądź naszywając różne znaczki: motylki, kwiatuszki. – cieszy się ks. Robert i dodaje, że śmiało można tę akcję uznać za pomoc długofalową, gdyż przekazane artykuły służą dziecku przez cały rok szkolny.

W naszej Diecezji do akcji włączyły się również, wzorem akcji ogólnopolskiej, znane osoby. Swój plecak przygotowali zatem Ksiądz Biskup, pracownicy Kurii diecezjalnej, politycy, sportowcy, dziennikarze.

W 2015 roku dzięki zaangażowaniu ponad dwudziestu parafii Diecezji Bielsko-Żywieckiej rozprowadzono około 500 plecaków, które otrzymały dzieci z rodzin potrzebujących. – Cieszy fakt, że akcję wsparły parafie, w których było więcej osób chcących wziąć udział w akcji, niż osób wymagających wsparcia. Dzięki temu Caritas Diecezjalna mogła przekazać wyprawki dzieciom pochodzącym z parafii, które nie zdecydowały się na udział w akcji – podsumowuje ks. Robert Kasprowski – dyrektor Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Dziękujemy Księżom Proboszczom za zrozumienie i życzliwość, Wszystkim Ofiarodawcom za pomoc, podejście do akcji z uśmiechem i atmosferę rodzinnej radości towarzyszącą gromadzeniu wyprawek.

Wiele rodzin przygotowywało wyprawkę dla potrzebującego pomocy dziecka równocześnie z wyprawką dla swoich pociech. Wspólne zakupy stały się dzięki temu ważną lekcją chrześcijańskiej wrażliwości na potrzeby kolegów i koleżanek.

Artykuły na temat akcji

2015-08-25 Biskup Piotr Greger zapakował plecak

2015-08-05 Tornister pełen uśmiechu 

Parafie uczestniczące w akcji w 2015 roku

Parafia NMP Królowej Polski w Pogórzu

Parafia św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej

Parafia Wszystkich Świętych w Zarzeczu

Parafia św. Jerzego w Cieszynie

Parafia św. Bartłomieja w Czańcu

Parafia św. Michała Archanioła we Włosienicy

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Osieku

Parafia św. Franciszka w Wapienicy

Parafia NSPJ w Pietrzykowicach

Parafia Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa Bystrej Krakowskiej

Parafia św. Michała Archanioła w Goleszowie

Parafia Wniebowzięcia NMP w Milówce

Parafia św. Jana Nepomucena  w Pogwizdowie

Parafia ŚŚ. Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce

Parafia w św. Michała Archanioła w Wilkowicach

Parafia św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej

Parafia Narodzenia NMP w Porąbce

Parafia św. Urbana w Hecznarowicach

Parafia Miłosierdzia Bożego w Żywcu Moszczanicy

Parafia Narodzenia NMP w Lipniku